Jak dobrać, zainstalować i obsługiwać centralny zmiękczacz wody? (cz.1)

2021-02-03
Jak dobrać, zainstalować i obsługiwać centralny zmiękczacz wody? (cz.1)

Zmiękczacze wody na cały dom: poradnik eksperta (część pierwsza)

Drugą część poradnika znajdziesz TUTAJ.

O zmiękczaczach wody do domu pisaliśmy już wiele artykułów. Każdego dnia spotykamy się także z pytaniami naszych Klientów: jak wybrać odpowiedni zmiękczacz wody? Czy obsługa centralnego zmiękczacza wody jest trudna? Jaki jest koszt eksploatacji centralnego zmiękczacza wody? Jak właściwie działa centralny zmiękczacz wody?

Rosnąca liczba pytań to dla nas sygnał, że temat wciąż jest aktualny. Dlatego dziś przybywamy z kolejną porcją wiedzy na ten temat.

Jak dobrać filtr do wody na cały dom?

Zanim przejdziemy do szczegółów na temat budowy i działania zmiękczaczy wody, zacznijmy od początku. Oprócz zmiękczaczy, na rynku dostępne są też stacje uzdatniania wody na cały dom. Które z tych urządzeń lepiej wybrać?

W przypadku wody wodociągowej, wybór zdaje się być prosty. Woda wodociągowa zazwyczaj jest dobrej jakości, ale jej wysoka twardość to prawdziwa zmora w naszym kraju. Dlatego w tej sytuacji skupiamy się na zmiękczaczu wody. Jeśli dodatkowo zależy nam na usunięciu z wody nadmiaru żelaza i manganu, które nadają wodzie nieprzyjemny, metaliczny posmak i powodują rdzawe zacieki na armaturze, warto rozważyć zmiękczacz z dodatkowymi funkcjami. Przykładem takiego urządzenia jest filtr do wody na cały dom Aquaphor A800. To urządzenie łączące trzy funkcje: zapewnia zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie wody jednocześnie.

Natomiast woda studzienna zwykle wymaga bardziej zaawansowanych działań. W takiej sytuacji najlepiej wykonać badanie próbki wody w sanepidzie. Następnie z wynikami badań zwrócić się do eksperta, który doradzi odpowiednie rozwiązanie. Co ciekawe, w niektórych przypadkach do zmiekczania wody studziennej także sprawdzi się filtr Aquaphor A800.


Po wykonaniu badania wody, warto porównać jej parametry z dopuszczalnymi dla danego urządzenia. Poniżej dopuszczalne parametry wody dla wspomnianego zmiękczacza Aquaphor A800.


centralny zmiękczacz wody aquaphor a800


Jakiej wielkości centralny zmiękczacz wody wybrać?

Wybór wielkości zmiękczacza zależny jest od zużycia wody oraz jej twardości. Jak sprawdzić twardość wody? Można wykonać badanie wody w sanepidzie, albo wykonać samodzielnie prosty test za pomocą kropli Titrant. Jeśli chodzi o zużycie wody, można wyrazić je w metrach sześciennych, ale można też kierować się liczbą użytkowników w danym budynku:

  • 1-2 osoby - zmiękczacz ok. 11 litrów

  • 2-3 osoby - zmiękczacz ok. 20 litrów

  • 3-4 osoby - zmiękczacz ok. 26 litrów


Dla większej ilości użytkowników odpowiednie będą zmiękczacze o pojemności złoża 32 litry i więcej.


centralny zmiękczacz wody a800 Aquaphor cena

Jak działa centralny zmiękczacz wody?

Za twardość wody odpowiadają obecne w niej jony magnezu i wapnia. Aby wodę zmiękczyć, musimy usunąć z niej tak zwane "jony twardości". Gdy twarda woda wpływa do zmiękczacza, napotyka na złoże jonowymienne. Jest to specjalna żywica, która wymienia "jony twardości" na jony sodu. W ten sposób złoże jonowymienne zatrzymuje całą twardość wody. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że nie musimy już martwić się o związane z twardą wodą zacieki, osady z kamienia i inne problemy.

Aby mieć pewność co do jakości działania zmiękczacza, warto wybrać urządzenie z nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie złożem. We wspomnianym już zmiękczaczu wody Aquaphor A800 znajdziemy żywicę jonowymienną monodyspersyjną PowerClean. Jest to żywica o niezwykle drobnych ziarnach: ich średnica to zaledwie około 0,2 mm! Dzięki temu, ziarna ściśle do siebie przylegają, nie tworząc w złożu pustych przestrzeni. Za sprawą żywicy PowerClean, Aquaphor A800 działa bardzo płynnie i skutecznie, nie powodując skoków ciśnienia wody. Na czym polega regeneracja centralnego zmiękczacza wody?

Urządzenie co jakiś czas oczyszcza swoje złoże. Jest to konieczne, aby centralny zmiękczacz wody zachował właściwe działanie, skuteczność i żywotność. Do regeneracji złoża używana jest sól do zmiękczacza wody. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to regularne uzupełnianie soli do zmiękczacza wody; urządzenie samo przygotuje solankę i przeprowadzi proces regeneracji. 

WAŻNE: jeśli używamy centralnego zmiękczacza, a mimo to zauważymy, że woda stała się twarda, w pierwszej kolejności należy... sprawdzić ilość soli w urządzeniu. Bardzo często okazuje się, że powodem pogorszenia jakości wody jest to, że skończyły się tabletki do zmiękczacza wody :)

Jaka sól do zmiękczacza wody, jak często dosypywać tabletki?

Aby zapewnić odpowiednie działanie centralnego zmiękczacza do wody, warto zadbać o odpowiednią sól. Nie należy wsypywać soli przeznaczonej do innych zastosowań. Grozi to zapchaniem a nawet uszkodzeniem urządzenia. Dobrej jakości tabletki solne do zmiękczacza wody pozwoli uchronić urządzenie przed awarią, a nam cieszyć się miękką wodą w całym domu. Rekomendujemy tabletki do zmiękczacza wody CIECH, jako sprawdzony produkt w korzystnej cenie.

Warto pamiętać, że miesięczny koszt eksploatacji centralnego zmiękczacza wody w dużej mierze zależy od zużycia soli. Z tego względu dobrze jest zdecydować się na urządzenie nowej generacji. Zastosowane w nich złoże pozwala na zastosowanie mniejszej ilości tabletek do zmiękczacza wody. Co za tym idzie, miesięczny koszt potrafi być połowę niższy niż w przypadku standardowych urządzeń.

Skoro do zmiękczacza wody wsypuje się sól, to czy woda po zmiękczaczu jest słona? 

To pytanie słyszymy w słuchawce bardzo często. Nic dziwnego: skoro regularnie wsypujemy sól do zmiękczacza przez który przepływa woda, to wyobraźnia podpowiada, że nabierze ona słonego smaku. Jednak uspokajamy: sól do zmiękczacza wody wsypuje się tylko na potrzeby regeneracji. Jej celem jest odświeżenie złoża jonowymiennego i zapewnienie jego skuteczności. Sól nie jest dodatkiem do wody, którą otrzymujemy po zmiękczaniu.

 

Zapraszamy do drugiej części poradnika, w którym odpowiemy na pytania dotyczące instalacji i działania centralnych zmiękczaczy do wody! 

 

jaki centralny zmiękczacz wody wybrać

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel