Jak dobrać, zainstalować i obsługiwać centralny zmiękczacz wody? (cz.2)
Zmiękczacze wody na cały dom: poradnik eksperta (część druga)
Pierwszą część poradnika znajdziesz TUTAJ.
W poprzednim artykule nasz ekspert wyjaśnił podstawowe kwestie dotyczące zmiękczaczy wody na cały dom. Nasi czytelnicy wiedzą już zatem jak działa centralny zmiękczacz wody, jak wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie, czy też jaką sól do zmiękczacza wybierać. Dziś skupimy się na kwestiach dotyczących instalacji, podłączenia i dodatkowych filtrów. Zapraszamy do lektury!
Instalacja centralnego zmiękczacza wody: co zrobić, jeśli mam mało miejsca?
Często zdarza się, że pomagamy w doborze zmiękczacza do małych pomieszczeń. Jeszcze niedawno centralny zmiękczacz wody kojarzył się z dużym, ciężkim urządzeniem, na które trzeba przewidzieć miejsce już na etapie projektowania domu. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw temu problemowi. Obecnie bez trudu można dobrać mały, kompaktowy centralny zmiękczacz wody. Niektóre z nich można zamontować nawet... w szafce kuchennej!
Ponownie dobrym przykładem jest zmiękczacz wody Aquaphor A800. To centralny zmiękczacz wody, który jest stosunkowo mały, więc jego instalacja jest możliwa niemal w dowolnym miejscu.
Instalacja zmiękczacza wody na cały dom: wybór miejsca podłączenia zmiękczacza
Gdzie zainstalować centralny zmiękczacz do wody? Zmiękczacz zazwyczaj instaluje się w pierwszym możliwym miejscu za wodomierzem. Najczęściej właściwym miejscem okazuje się garaż, pomieszczenie gospodarcze lub piwnica. Ważne, by w pomieszczeniu panowała dodatnia temperatura - w przeciwnym wypadku może dojść do awarii urządzenia. Konieczne jest dobranie miejsca, gdzie jest możliwość podpięcia zmiękczacza do prądu oraz do kanalizacji. Podłoże musi być stabilne. W razie wątpliwości, przed zakupem warto skonsultować daną lokalizację telefonicznie z ekspertem. Rozmowa powinna rozwiać wątpliwości, czy wybrane przez nas miejsce nadaje się do instalacji.
Kiedy planujemy jak i gdzie ustawić zmiękczacz wody, musimy pamiętać o miejscu na zamontowanie filtra wstępnego.
Instalacja i podłączenie zmiękczacza wody: czy są potrzebne dodatkowe filtry wody na cały dom?
Przed centralnym zmiękczaczem wody należy zamontować filtr wstępny. Wraz z wpływającą wodą do urządzenia mogłyby dostać się zanieczyszczenia stałe, które z czasem doprowadzają do awarii zmiękczacza. W przypadku braku filtra wstępnego, szybko może dojść do uszkodzenia elementów głowicy. Aby tego uniknąć, zaleca się montaż filtra mechanicznego Honeywell.
Czy można pić wodę po zmiękczaczu, a może wymaga ona ponownej filtracji?
Woda po zmiękczaczu jak najbardziej nadaje się do picia. Nowoczesne zmiękczacze, jak Aquaphor A800 mają wbudowany bypass, który umożliwia ustawienie wyjściowej twardości wody. Mówiąc prościej: możemy zmiękczać wodę do wybranego, pożądanego poziomu, aby uzyskać odpowiednie walory smakowe.
Jeśli jednak oczekujemy bardziej kompleksowego filtrowania, dobrze jest uzupełnić działanie zmiekczacza filtrem węglowym. Najlepsze efekty uzyskamy stosując urządzenie 3w1 z dodatkowym filtrem węglowym. Zmiękczacz 3w1 zadba o usunięcie "jonów twardości" oraz żelaza i manganu, a filtr węglowy nada wodzie ostateczny szlif usuwając chlor i pozostałe zanieczyszczenia.
Aby uzupełnić działanie zmiękczacza, warto rozważyć montaż dodatkowych filtrów. Przedstawiamy rozbudowany system uzdatniania wody z przykładowym zmiękczaczem Aquaphor A800:
Jakie są koszty eksploatacji centralnego zmiękczacza wody?
Na koszt użytkowania zmiękczacza wody składa się zużycie potrzebnej do regeneracji wody i tabletki solne. Ich zużycie zależy z kolei od wielkości i typu urządzenia. Dlatego trudno jest podać konkretną, uniwersalną wartość. Orientacyjnie możemy przyjąć, że w przypadku średniej wielkości rodziny koszt ten wynosi średnio około 20-30 zł miesięcznie.