Darmowa dostawa od 200,00 złBezproblemowa rezygnacja do 14 dni
Zamów ponownie info@prostozkranu.pl12 201 86 86, 512 290 310

pompy do filtrów

( ilość produktów: 2 )

Dlaczego pompy do filtrów stały się przydatne?

Pompa do filtrów wody to urządzenie, które jeszcze do niedawna mogło wydawać się całkowicie zbędne – do tego stopnia, że frazę „pompa do filtrów” uznawano za omyłkowe określenie niezwykle praktycznego akcesorium, jakim jest filtr do pompy (np. ogrodowej). Tradycyjne filtry podzlewowe, nie wspominając o urządzeniach nakranowych czy prostych filtrach dzbankowych, nie potrzebują przecież żadnego wspomagania. Woda przepływa w nich pod ciśnieniem utrzymującym się w instalacji albo dzięki działaniu siły grawitacji.

Pompa do filtrów stała się ich cennym uzupełnieniem, odkąd na popularności zyskały nowoczesne filtry osmotyczne. Ich praca oparta jest (jak sama nazwa wskazuje) o zjawisko osmozy, a konkretnie – odwróconej osmozy. Polega ona na wymuszonej dyfuzji cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membranę z roztworu zanieczyszczonego do czystego. Dzięki temu uzyskać można niemal krystalicznie czystą wodę – wolną od zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych, a nawet od minerałów odpowiedzialnych za twardość węglanową kranówki.

Czemu służą pompy do filtrów wody?

W przypadku zwykłej osmozy dochodzi do spontanicznego wyrównania stężeń dwóch roztworów. Osmoza odwrócona to zjawisko wymuszone ciśnieniem wody, a to w domowych instalacjach niejednokrotnie okazuje się zbyt niskie, by „przepchać” cząsteczki H2O przez półprzepuszczalną membranę. Właśnie w takich sytuacjach do filtrów wody stosuje się wspomagająco pompy podnoszące ciśnienie. W przypadku, gdy ciśnienie wody w instalacji wynosi poniżej 2,5-3 bara (ale nie mniej niż 1 bar – wówczas czujnik niskiego ciśnienia może uniemożliwić włączenie pompy, by nie pracowała „na sucho”), zalecany jest montaż pompy do filtra osmozy (RO).

Rodzaje pomp do filtrów osmotycznych

Pompy do filtrów wody to niewielkie urządzenia, które montuje się przed membraną osmotyczną. Działają one na różnych zasadach, zapewniając jednak ten sam efekt – regulację ciśnienia wody. W naszej ofercie dostępne są mechaniczne i elektryczne pompy do filtrów. Pierwsze z nich wykorzystują siłę odrzutu wody, do jakiego dochodzi w systemach odwróconej osmozy. Drugie zasilane są energią elektryczną.

Zarówno pompa elektryczna, jak i mechaniczna, służy do stabilizacji ciśnienia wody, umożliwiając poprawną pracę filtra odwróconej osmozy. Kompletna pompa do filtra wody zawiera zasilacz (w przypadku pompy elektrycznej), czujniki ciśnienia, wężyki przyłączeniowe do odwróconej osmozy oraz instrukcję. Montaż urządzenia jest nieskomplikowany – każdy może przeprowadzić go we własnym zakresie.

Pompy do filtra wody różnią się nie tylko zasadą działania, ale też wydajnością. Dlatego przy ich zakupie należy wziąć pod uwagę typ filtra osmotycznego, a konkretnie to, ile stopni filtracji w nim zachodzi. Im więcej, tym wydajniejsza pompa może być potrzebna. Jeszcze istotniejsze są parametry membrany osmotycznej. Pompa do filtrów z membraną 75 GPD może okazać się nieodpowiednia w przypadku membrany 300 GPD.

Zalety pompy do filtrów wody

Podsumowując, pompa do filtrów osmotycznych to niezwykle przydatne, a czasem wręcz nieodzowne urządzenie, od którego może zależeć sprawność całego systemu filtracji. Niezależnie od rodzaju, pompa:

  • stabilizuje ciśnienie na membranie osmotycznej (w granicach 5 barów),
  • przyczynia się do zmniejszenia odrzutu wody do ścieków,
  • podnosi wydajność procesu uzdatniania wody,
  • przyczynia się do wzrostu ciśnienia wody płynącej z kranu.

Pompy do filtrów mają zatem wiele walorów użytkowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przyczyniają się do bardziej ekologicznego wykorzystania wody.

pixel