Jaka woda do żelazka, inhalatora, nawilżacza powietrza...

2021-04-21
Jaka woda do żelazka, inhalatora, nawilżacza powietrza...

Woda w domu nie tylko do picia

Filtry domowe kojarzą się w pierwszej kolejności z poprawą jakości wody pitnej. Nic dziwnego; rzeczywiście często woda w kuchni jest głównym zmartwieniem naszych Klientów. Ale, gdy już zapewnimy sobie smaczną wodę do picia, możemy zastanowić się nad innymi problemami, jakich może przysporzyć zanieczyszczona lub zbyt twarda woda w domu.

Wszystkie zastosowania wody z kranu

Oczywiście woda do picia i gotowania to podstawa — bez niej trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek kuchenne działania. Na bazie wody codziennie przygotowujemy posiłki czy napoje. W przypadku napojów, szczególnie tych gorących, nieodpowiednia jakość wody może przysporzyć nam sporych problemów. Pomijając tak oczywistą kwestię, jak kiepski smak kawy czy herbaty, nieodpowiednia woda może przyczynić się do uszkodzenia kuchennych urządzeń. Dlaczego tak się dzieje?


Twarda woda a grzałki

Kamień na grzałce czajnika to coś, z czym każdy z nas prawdopodobnie kiedyś się spotkał. Ten przykład jest o tyle charakterystyczny, że... widoczny gołym okiem. Problem ten dotyczy jednak nie tylko czajnika, ale każdego domowego urządzenia, gdzie woda ma styczność z elementami grzejnymi. Należą do nich pralki, zmywarki, ale też drobniejsze urządzenia AGD. Dlatego właśnie nasi Klienci często pytają "jaka woda nadaje się do żelazka, jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza czy inhalatora; czy to musi być woda destylowana lub demineralizowana?". Klienci obawiają się wysokich kosztów i ciągłego kupowania specjalnej wody w plastikowych butlach. Takie rozwiązanie może i wyeliminowałoby problem kamienia, ale pojawiłyby się nowe problemy: spore wydatki na taką wodę, kłopotliwe dźwiganie pięciolitrowych butli, oraz przede wszystkim nadprodukcja plastikowych odpadów. Na szczęście mamy dobre wieści: zastosowanie dobrego filtra sprawi, że odpowiednią wodę będziemy mieć wprost z kranu. Najlepiej w tym celu zadbać o filtr zmiękczający wodę, który pozwoli uniknąć osadu z kamienia.


To nie koniec problemów...

Urządzenia z elementami grzejnymi to nie jedyne "ofiary" twardej wody. Jest ona również odpowiedzialna za niszczenie "słuchawek" prysznicowych, których otwory zatykają się nagromadzonym kamieniem. Zdarzyło Ci się czyścić kabinę lub brodzik prysznica z nieprzyjemnych, jakby woskowatych, mydlanych zacieków? One także są efektem obecności twardej wody: utrudnia ona rozpuszczanie się detergentów, przez co powstają nieestetyczne i niehigieniczne zacieki, które z czasem stają się trudne do usunięcia. Co gorsza, w podobny sposób resztki kosmetyków nadbudowują się na naszej skórze, powodując nierzadko swędzenie, uczucie suchości, a nawet poważne reakcje alergiczne. Osad z kamienia można znaleźć nawet... na liściach domowych roślin, doniczkach, na wierzchniej warstwie ziemi. Podlewanie i spryskiwanie kwiatów i roślin zielonych wodą z kranu skutkuje powstawaniem osadu, który nie tylko jest nieestetyczny, ale może wręcz dusić roślinę, zatykając pory na powierzchni liści. Dlatego na forach internetowych często pojawiają się pytania o to jaka woda jest dobra do podlewania i spryskiwania kwiatów, oraz czy warto podlewać rośliny wodą destylowaną lub demineralizowaną. W tym przypadku znów mamy dobre wieści dla posiadaczy filtrów zmiękczających wodę: pomagają one rozwiązać również ten problem.


Jaka woda do żelazka, nawilżacza powietrza, spryskiwacza do kwiatków...

Urządzenia mające kontakt z wodą są narażone na szkodliwe osady z kamienia. Zazwyczaj jest to powodem skróconej żywotności urządzenia: kamień odkłada się na elementach grzejnych, ograniczając ich wydajność, z czasem prowadząc do ich trwałego uszkodzenia. W efekcie potrzebne są kosztowne naprawy lub wręcz zakup nowego urządzenia, co w niektórych przypadkach bywa szczególnie dotkliwe finansowo. Aby zapobiec takim problemom, warto zawczasu pomyśleć o sposobach na zmiękczenie wody w domu.


Dzbanek z filtrem zmiękczającym wodę

Dzbanki z filtrem zmiękczającym wodę to nowość na rynku; dostępne są zarówno w ofercie marki Brita, jak i Aquaphor. Pozwalają na uzyskanie porcji zmiękczonej wody w krótkim czasie. Będzie odpowiedni, jeśli chcemy zmiękczyć wodę do zastosowań kuchennych, do żelazka, nawilżacza powietrza, czy choćby podlania i spryskiwania roślin. 

Zalety Wady
 • Niska cena zakupu

 • Niska cena eksploatacji

 • Podręczna i estetyczna forma

 • Kompaktowe wymiary: łatwo przechowywać, zabrać w podróż itp.

 • Dziecinnie prosta obsługa i wymiana wkładów

 • Odpowiedni, gdy z różnych względów nie można zamontować bardziej zaawansowanego filtra (np. wynajęte mieszkanie, podróż, lokal bez kuchni itp.)
 • Pozwala uzyskać jedynie małą porcję zmiękczonej wody

 • W większości przypadków konieczność wymiany wkładów co miesiąc*

 • Ze względu na niewielką pojemność, pozyskanie większej ilości wody wymaga dłuższego czasu

 • Nieodpowiedni w przypadku problematycznej jakości wody, wymagającej zaawansowanej filtracji

  * w przypadku dzbanków Aquaphor z filtrem A5, wydajność wkładu to aż 3 miesiące
dzbanek z filtrem do wody twardej aquaphor prestige

 

 

Kuchenny filtr podzlewowy zmiękczający wodę

Kuchenne filtry do wody to jedne z najbardziej popularnych produktów w naszej ofercie. Składają się one z montowanego w szafce podzlewowej systemu filtracyjnego oraz wylewki montowanej w blacie, która pozwala pobierać filtrowaną wodę. Niekiedy stosuje się baterie trójdrożne, czyli takie, które pozwalają pobierać wodę filtrowaną oraz sieciową z jednego kranu. Mało kto jednak wie, że wśród filtrów podzlewowych są również filtry zmiękczające wodę. Oczyszczają one wodę na bieżąco, co pozwala pozyskać większą ilość zmiękczonej wody w krótkim czasie. Dzięki temu, filtr podzlewowy zmiękczający wodę jest w stanie rozwiązać wiele problemów związanych z kamieniem.

W porównaniu do dzbanka z filtrem zmiękczającym wodę, filtr podzlewowy oferuje szeroki wachlarz korzyści. Dzięki dużej wydajności systemu, możemy pobrać porcję zmiękczonej wody zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba: do umycia szklanych naczyń, by uniknąć zacieków, do celów kosmetycznych, do podlewania i spryskiwania wrażliwych roślin domowych itp.

Zalety Wady
 • Możliwość pobierania czystej, miękkiej wody prosto z kranu

 • Wysoka wydajność wkładów

 • Możliwość pozyskania większej ilości zmiękczonej wody w krótkim czasie

 • Kilkustopniowa filtracja pozwala zredukować nie tylko twardość, ale i wszelkie zanieczyszczenia

 • Korzystna cena, biorąc pod uwagę uzyskiwaną znakomitą jakość filtracji
 • Konieczność montażu filtra pod zlewem i wylewki do pobierania wody

 • Konieczność wygospodarowania miejsca na system filtracyjny w szafce podzlewowej

 • System podzlewowy nie jest odpowiedni dla osób podróżujących lub często zmieniających miejsce zamieszkania
filtr podzlewowy do wody twardej aquaphor trio norma

 
Filtr pralkowo-zmywarkowy chroniący przed kamieniem

Filtry zmiękczające wodę spożywczą zapewniają duży komfort, ale nie pomogą nam w przypadku większych urządzeń, jak pralka czy zmywarka. Warto jednak pochylić się nad tym problemem, ponieważ to właśnie te urządzenia są najdroższe jeśli chodzi o naprawę, nie mówiąc o wymianie...

Z pomocą przychodzi filtr zapewniający efekt miękkiej wody. Jego działanie nie poleca stricte na zmiękczaniu wody, ale na zabezpieczaniu urządzeń przed osadzaniem się kamienia. Filtr wody do pralki lub zmywarki wpływa także na lepsze działanie środków myjących. Dzięki temu, mniejsza ilość preparatów pozwala na skuteczne umycie naczyń czy też wypranie odzieży, co przekłada się na oszczędność pieniędzy.

 

Zalety Wady
 • Chroni przed osadami z kamienia, które są głównym powodem awarii pralek i zmywarek

 • Niezwykle wydajny: wystarcza nawet na pół roku

 • Sprzyjają oszczędności środków myjących i piorących

 • Łatwy, samodzielny montaż w kilka minut

 • Bardzo korzystna cena
 • Zapewnia efekt miękkiej wody, czyli osłania grzałki przed kamieniem a nie dosłownie rozumiane zmiękczenie wody - jednak w rzeczywistości nie jest to wada, ponieważ efekt ten jest idealnie dopasowany do potrzeb pralki i zmywarki

 • Warto pamiętać o zakręcaniu zaworu wody znajdującego się przed filtrem pomiędzy kolejnymi zastosowaniami
filtr wody do pralki lub zmywarki

 

 

Centralny zmiękczacz wody: jedna odpowiedź na wszystkie problemy z twardością wody

Filtr zmiękczający wodę na cały dom to rozwiązanie o tyle uniwersalne, że pozwala cieszyć się miękką wodą w całym budynku. Oznacza to, że nie trzeba zastanawiać się nad szkodliwością twardej wody w kuchni, ani tej doprowadzanej do urządzeń AGD, stosowanej do mycia wrażliwej skóry itp. Decydując się na centralny zmiękczacz wody, zapewniamy sobie rozwiązanie wszystkich tych problemów jednocześnie. 

 

Zalety Wady
 • Miękka woda z każdego ujęcia w domu

 • W kuchni: brak uporczywego kamienia, zacieków na naczyniach, nieprzyjemnych osadów i posmaku w gorących napojach

 • W łazience: idealna woda do kąpieli nawet wrażliwej skóry, lepsze pienienie detergentów, redukcja osadów na armaturze

 • Ochrona dużych sprzętów AGD: pralki, zmywarki, lodówki...

 • Ochrona małych sprzętów AGD; odpowiednia woda do czajnika, żelazka, nawilżacza powietrza, inhalatora...

 • Łatwa obsługa i niski koszt eksploatacji: wystarczy uzupełniać zapas tabletek solnych
 • Relatywnie wysoki koszt zakupu urządzenia 

 • Konieczność wygospodarowania miejsca na urządzenie; zazwyczaj w piwnicy, garażu, pomieszczeniu gospodarczym

 • Konieczność uzupełnienia działania zmiękczacza dodatkowym filtrem

 • W niektórych sytuacjach nie można zamontować urządzenia (np. niektóre mieszkania w blokach, czy w sytuacji wynajmowania mieszkania itp.)
centralny zmiękczacz wody aquaphor a800

 

 

Podsumowując...

Dobrze wiemy, że twarda woda to prawdziwa zmora w naszym kraju. Codziennie rozmawiamy z naszymi Klientami, którzy szukają sposobu na dokuczliwe osady z kamienia. Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka oferta filtrów zmiękczających wodę, które pozwolą rozwiązać problem twardej wody.

 

co to jest twarda woda?

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel