Japońska dieta wodna: hit czy kit?

2021-01-27
Japońska dieta wodna: hit czy kit?

Co pewien czas nastaje moda na określony rodzaj diety, najczęściej takiej, która ma służyć pozbyciu się zbędnych kilogramów i tzw. „oczyszczeniu organizmu”. Niestety, bardzo często takie diety-cud, jak „dieta wysokotłuszczowa” czy „dieta wodna” – nawet jeśli na chwilę dają spektakularne rezultaty – ostatecznie przynoszą więcej szkody niż pożytku. Opierają się zwykle na jadłospisie prowadzącym do niedoborów pokarmowych, czyli niezdrowym. Najczęściej kończą się efektem jo-jo – powrotem do poprzedniej masy ciała, a nawet jej lekkim przyrostem. Ostatnio na popularności zyskuje japońska dieta wodna, często nazywana alternatywnie japońskim rytuałem picia wody. Czy to kolejny hit internetu niewart uwagi osób, które naprawdę chcą zadbać o swoje zdrowie? A może naprawdę warto zawsze mieć pod ręką butelkę czystej, zdrowej wody?

Japońska dieta wodna: na czym polega?

Na pierwszy rzut oka hasło dieta wodna kojarzy się z głodówką, w której zamiast posiłków sięga się po wodę. Gdyby właśnie na tym polegała japońska dieta wodna, to cóż... nie mielibyśmy o niej zbyt dużo dobrego do powiedzenia :) Jednak japońska dieta wodna to tak naprawdę rodzaj rytuału. Zgodnie z jego opisem, ma przynosić liczne korzyści: poprawiać kondycję, sylwetkę, stan skóry, a nawet... leczyć choroby. Czy to możliwe? Czy warto przetestować tę dietę na sobie? Sprawdźmy!

 

Japońska dieta wodna - zasady

Zazwyczaj modne diety polegają na gotowych jadłospisach lub też określonych grupach produktów, jakie należy spożywać. W przypadku japońskiej diety wodnej jest nieco inaczej. To raczej nie tyle typowa dieta, co zbiór zasad, które przedstawiamy poniżej:

  • Po przebudzeniu należy wypić szklankę letniej wody. 45 minut później zjadamy śniadanie.
  • Kolejną porcję wody pijemy pół godziny przed kolejnym posiłkiem.
  • Pomiędzy posiłkami powinny być minimum 2 godziny przerwy, podczas której nie podjadamy przekąsek. Za każdym razem pamiętamy jedynie, by wypić porcję wody na pół godziny przed posiłkiem.
  • Należy pamiętać, by nie pić wody podczas żadnego z posiłków.
  • Ostatnią porcję wody wypijamy na pół godziny przed snem.

Pij wodę regularnie!

Japońska dieta wodna to także odpowiedni jadłospis. Zalecana jest zbilansowana, zdrowa dieta.

Wybieramy:

  • Świeże warzywa oraz owoce
  • Nisko przetworzone produkty
  • Chude mięso i ryby
  • Jajka i nabiał
  • Pełnoziarniste kasze

Wykluczamy:

  • Wszelkie słodkie napoje, w tym soki
  • Żywność wysoko przetworzona, szczególnie mocno solona
  • Słodycze i słone przekąski

Jak widać, zasady japońskiej diety wodnej nie obejmują skrzętnego liczenia kalorii czy wyeliminowania określonej grupy produktów – oprócz tych mocno przetworzonych, które są zwyczajnie niezdrowe. Zrezygnować należy jedynie z jakichkolwiek przekąsek pomiędzy posiłkami. Dieta wodna skonstruowana jest jednak tak, abyśmy nie mieli potrzeby po nie sięgać. Możemy jeść często i najadać się do syta.

Tym, co w japońskiej diecie wodnej najistotniejsze, jest picie wody – regularne i w ściśle określonym czasie. Reguły dotyczące „rytuału picia” nie są przypadkowe. Choć w ogólnych zasadach japońskiej diety wodnej nie ma mowy o ilościach spożywanych płynów, przy zachowaniu opisanego reżimu łatwo zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Nie bez znaczenia jest także zachowywanie odpowiednich odstępów pomiędzy piciem a spożywaniem posiłków.

Jaki jest sens japońskiego rytuału picia wody?

Wyżej opisane zasady japońskiej diety wodnej mają służyć odpowiedniej podaży wody, która – jak wiadomo – jest dla ludzkiego organizmu najważniejszą substancją. Stanowi około 60-70% ciała i uczestniczy we wszystkich procesach fizjologicznych. Tylko spożywając wodę regularnie i w odpowiednich ilościach, jesteśmy w stanie utrzymać stan homeostazy niezbędny dla dobrego samopoczucia.

Dieta wodna rodem z Japonii służy też usprawnieniu metabolizmu. Pijąc przed posiłkami, dostarczamy organizmowi wody, która stymuluje procesy trawienne, a także wypełnia żołądek, dzięki czemu zjadamy mniejsze porcje. Efekty japońskiej diety wodnej związane są też z piciem po posiłkach. Woda wypita w chwili, gdy treść pokarmowa trafia z żołądka do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, ułatwia pasaż jelitowy i wchłanianie substancji odżywczych. Jako główny składnik moczu, umożliwia usuwanie zbędnych metabolitów.

dbaj o nawodnienie

kuchenne filtry wody  nakranowe butelki filtrujące wodę brita

 


Wiemy już jakie zasady ma japońska dieta wodna, ale jakie są jej efekty? Biorąc pod uwagę, że wymaga ona dbania o jakościowe odżywianie i regularne nawodnienie, można się spodziewać pozytywnych efektów. Wyeliminowanie niezdrowych produktów i zastąpienie bardziej wartościowymi, odstawienie słodkich napojów na rzecz wody - to kroki, które mogą poprawić nasze samopoczucie i kondycję.

Korzystne efekty japońskiej diety wodnej związane są także z samym faktem regularnego nawadniania organizmu. Należą do nich m.in.:

  • skuteczne przyswajanie substancji odżywczych, w szczególności rozpuszczalnych w wodzie witamin i minerałów,
  • sprawna przemiana materii, co służy utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i oczyszczaniu go z toksyn,
  • prawidłowe przewodnictwo nerwowe, co przekłada się m.in. na sprawność myślenia,
  • odporność na infekcje, m.in. w związku z dostatecznym nawilżeniem błon śluzowych,
  • odpowiednio nawilżona, a tym samym piękna skóra, włosy i paznokcie.

Stosując dietę wodną z rozsądkiem, raczej nie zrobimy sobie krzywdy. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, wokół japońskiej diety wodnej narosły pewne wprowadzające w błąd mity...


Japońska dieta wodna: fakty i mity

Wraz z rosnącą popularnością japońskiego rytuału, w sieci zaczęło pojawiać się sporo mitów na jej temat. Oto trzy najczęściej spotykane:

 

  • "Ilość wypijanej wody nie jest ważna. Można pić jej mało, bo najważniejsze są odpowiednie odstępy czasowe, a nie wielkość porcji wody."

To oczywiście nieprawda. Taka postawa może szybko doprowadzić do odwodnienia. Jest ono groźne dla zdrowia i, krótko mówiąc, nie posiada żadnych plusów. Każdy, kto ma chęć spróbować japońskiej diety wodnej, musi pamiętać o tym, by ilość wypijanej wody w ciągu dnia była odpowiednia. Tylko wtedy można liczyć na pozytywne efekty.

 

  • "Nie wolno pić wody podczas posiłków."

To popularne przekonanie słyszał każdy z nas. Zakorzeniło się ono w naszych domach na tyle mocno, że wielu osobom ciężko uwierzyć, że... to mit! Gdyby faktycznie przyjmowanie wody z posiłkiem dezaktywowało soki trawienne, wówczas wszelkie zupy byłyby skrajnie ciężkostrawne. Jedzenie zup i innych posiłków na bazie wody kończyłoby się bolesnymi problemami trawiennymi. Tymczasem to właśnie zupy oraz płynne i półpłynne posiłki są tymi najbardziej lekkostrawnymi.

 

  • "Japońska dieta wodna leczy różne choroby i schorzenia."

Zdrowa, zbilansowana dieta i regularne picie wody bez wątpienia sprzyjają dobremu zdrowiu. Jako działanie profilaktyczne, mogą pomóc w zapobieganiu chorobom. Jednak nie ma żadnych dowodów naukowych na to, by japońska dieta wodna miała działanie lecznicze.

 

Podsumowując...
Japońska dieta wodna wciąż zbiera w sieci dobre opinie. Ten rytuał z pewnością pomaga w wyrobieniu nawyku regularnego picia wody. Jeśli do tego dbamy o zdrową dietę, nic dziwnego, że efekty pozytywnie zaskakują. Ale... czy to faktycznie magiczne działanie przyjmowania wody i posiłków z zegarkiem w ręku? Prawdopodobnie jest to raczej zasługa tego, że stosując japońską dietę wodną, poprawiamy nawodnienie organizmu oraz dbamy o jakość pożywienia. Niezależnie od tego, czy użyjemy nazwy "dieta wodna", czy też "poprawa nawyków", warto rozważyć wprowadzenie zdrowych zmian do swojej codzienności.

 

Czy od picia wody się chudnie? Picie wody a odchudzanie

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel