Ranking filtrów do wody 2022
Jakość wody w gospodarstwie domowym ma ogromne znaczenie dla zdrowia osób, które ją spożywają. Jeśli więc jej parametry budzą Twój niepokój, przede wszystkim należy je zbadać, a jeśli jest taka potrzeba, zainwestować w urządzenie uzdatniające. Jakie warto wybrać? Sprawdź ranking filtrów do wody i zobacz, które warto kupić w 2022 roku.
Filtry do wody – jakie korzyści zapewniają?
Choć spożywanie wody pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej zazwyczaj jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, jej parametry mogą nie być idealne i wymagać poprawy. Dzięki urządzeniom do uzdatniania można wpływać na takie jej właściwości, jak:
- stopień kwasowości (pH),
- poziom twardości,
- stężenie soli mineralnych,
- czystość mikrobiologiczna,
- smak, zapach, kolor.
Proces wpływania na parametry wody jest nazywany uzdatnianiem, a jego celem jest sprawienie, by spełniała ona określone wymogi. W przypadku gospodarstw domowych chodzi przede wszystkim o ilość składników mineralnych, a także o uzyskanie jego optymalnej twardości. Aby to zrobić, można sięgnąć po różnego typu filtry i uzdatniacze. Takie urządzenia wykorzystują zróżnicowane technologie, między innymi proces odwróconej osmozy, sedymentację czy utlenianie żelaza.
Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od tego, jaki efekt chce się uzyskać i jakie właściwości wody wymagają poprawy.
Ranking wody z kranu w Polsce w 2022 roku
Jeśli zastanawiasz się, czy stosowanie filtrów do wody jest uzasadnione, warto przyjrzeć się parametrom „kranówki” w polskich gospodarstwach domowych. Niemal wszędzie bez obaw można ją spożywać bez przegotowania. Zarządcy sieci wodociągowych są odpowiedzialni za bardzo dokładne kontrolowanie właściwości wody, w szczególności pod względem bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
Choć spożywanie lub używanie wody z kranu nie zagraża Twojemu zdrowiu, nie zawsze jest jednak komfortowe. Zbyt wysoka twardość lub zbyt duża ilość rozpuszczonych soli mineralnych może szkodzić urządzeniom AGD lub negatywnie wpływać na smak i zapach płynu.
Konkretne właściwości w rankingu wody w kranie w Polsce w 2022 roku różnią się w zależności od regionu. Przykładowo w Gdańsku można spotkać się z wysoką twardością, natomiast na południu woda najczęściej zawiera dużo wapnia i magnezu. Jeśli chcesz poznać szczegółowe parametry w Twoim miejscu zamieszkania, możesz samodzielnie przeprowadzić badanie lub zwrócić się do zakładu wodociągów, aby uzyskać potrzebne informacje.
Stosowanie filtrów jest uzasadnione między innymi dlatego, że pozwalają one pozbyć się z wody chloru dodawanego do niej jako środek antybakteryjny. Substancja ta ma specyficzny smak i zapach, który może obniżać komfort jej spożywania.
Ranking filtrów do wody – typy urządzeń
Filtry różnią się nie tylko sposobem działania, ale także budową. Są dostępne w wielu różnych wariantach i można montować je w różnych miejscach. Nie zawsze muszą one być instalowane na stałe – sporą popularnością cieszą się także produkty przenośne. W rankingu turystycznych filtrów do wody na wysokiej pozycji znajdują się między innymi butelki filtrujące. Można je mieć zawsze przy sobie, aby mieć dostęp do wysokiej jakości czystej wody pitnej. Zobacz, jakie rodzaje produktów możesz wybrać i które z nich cieszą się największym uznaniem użytkowników!
Filtry na cały dom
Filtry centralne zazwyczaj pełnią także funkcje zmiękczaczy. Bardzo dobrze sprawdzą się tam, gdzie uzdatnianie wody ma polegać przede wszystkim na wychwytywaniu nadmiaru rozpuszczonych w niej soli mineralnych. Takie urządzenia stosuje się nie tylko w domach, ale także w myjniach samochodowych, pralniach czy szpitalach. Podłącza się je do głównego zaworu wody w budynku.
Filtry do wody na kran
Filtry nakranowe montuje się bezpośrednio na kranie. Najczęściej jest w nich stosowana technologia węglowa. Woda pod ciśnieniem przepływająca przez warstwę węgla jest pozbawiana chloru, zanieczyszczeń mechanicznych i niepożądanych związków chemicznych. Dzięki temu zyskuje lepsze walory smakowe i zapachowe. Zaletą filtrowania jest szybkość i wydajność, ponadto montaż takiego urządzenia nie jest skomplikowany.
Filtry pod zlew
W naszym rankingu filtry do wody pod zlew cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Podłącza się je bezpośrednio do sieci. Takie produkty wykorzystują proces odwróconej osmozy lub technologię węglową. Ich działanie można wzbogacić także poprzez połączenie z urządzeniem sedymentacyjnym. Filtry podzlewowe (podszafkowe) charakteryzują się dużą wydajnością, tym, że są bezobsługowe, a przede wszystkim bardzo wysoką skutecznością w oczyszczaniu z chloru i innych zanieczyszczeń.
Filtry naszafkowe
Filtry montowane na szafce, zwykle obok zlewu, najczęściej wykorzystują technologię sedymentacją lub węglową. One również są bardzo skuteczne, ponieważ przechwytują większość zanieczyszczeń, w tym także chlor i niepożądane związki chemiczne. Ich montaż jest bardzo łatwy – wymaga jedynie ustawienia urządzenia na blacie i połączenia z kranem.
Filtry łazienkowe
Ranking filtrów do wody zamykają urządzenia stosowane w łazienkach. Ich funkcją jest poprawa parametrów wody wykorzystywanej do celów higienicznych. Najczęściej takie elementy wykorzystują technologię węglową. Elementy łazienkowe mogą przyjmować wiele różnych form. Można montować je na słuchawkach prysznicowych, kranach lub pod umywalką.
Filtry do wody pod zlew – ranking
Jeśli interesują Cię urządzenia do montażu w szafce, sprawdź, jak wygląda ranking filtrów do wody pod zlew. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na produkty wykorzystujące proces odwróconej osmozy. Jednym z polecanych jest Supreme RO5 Premium, w którym zastosowano aż pięciostopniowy system filtracji. Zaletą tej pozycji jest ponadprzeciętna wydajność (w ciągu 24 godzin jest w stanie przefiltrować do 380 litrów wody, która nadaje się do bezpośredniego spożycia i nie wymaga przegotowania). Zapewnia krystaliczną czystość, ponieważ nie jest wyposażony w żadne substancje wzbogacające ani mineralizatory.
Kolejną interesującą propozycją jest podzlewowy filtr do wody Flow Comfort Dafi. Nie tylko oczyszcza, ale także zmiękcza wodę i redukuje ilość metali ciężkich i chloru. Użytkownik może regulować stopień zmiękczenia. W urządzeniu wykorzystano węgiel aktywny i złoże jonowymienne. Uzyskana woda jest nie tylko smaczniejsza, ale przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia. Zaletą tego filtra jest bardzo łatwy montaż oraz niewielka przestrzeń wymagana do jego przeprowadzenia.
Dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na niewielkich gabarytach urządzenia, ciekawą propozycją może być Kryształ Solo producenta Aquaphor. To jeden z najmniejszych filtrów z oddzielnym kranem. Wymienny wkład jest wykonany z eko plastiku. Urządzenie bardzo skutecznie oczyszcza z chloru, zanieczyszczeń organicznych i innych.
Są to jedynie przykłady produktów, które doskonale sprawdzą się w domu i zapewnią optymalne właściwości wody pitnej i użytkowej. Do wyboru masz wiele różnorodnych urządzeń, które możesz dopasować do konkretnych potrzeb. Różnią się sposobem działania, miejscem montażu, a także ceną.