Święta tuż tuż: co jest dobre na trawienie?
Świąteczne napoje: jak poprawić trawienie?
Święta to czas ucztowania! Wiele z naszych tradycyjnych potraw jest jednak wysokokalorycznych i ciężkostrawnych... Mimo to trudno się powstrzymać, gdy stół pełen apetycznych przysmaków! By nie musieć z nich rezygnować, warto wspomóc układ trawienny. Pomogą w tym zdrowe, domowe napoje i herbaty na lepsze trawienie. Niedawno pisaliśmy o tym, jak ważne dla odporności jest nawodnienie w sezonie jesienno-zimowym. Tym razem podpowiemy jak przy pomocy napojów wspomóc układ pokarmowy.
Mięta: najlepsza herbata ziołowa na trawienie
Wśród domowych sposobów na trawienie, prym wiedzie znana od wieków herbata z mięty. Już od pierwszego łyku mięta orzeźwia i rozluźnia. Co istotne po ucztowaniu, mięta wspomaga trawienie pokarmów i przyspiesza perystaltykę jelit. Dzięki naparowi z mięty organizm lepiej przyswaja składniki odżywcze.
Wskazówka: Najlepiej pić niesłodzoną, ciepłą, lecz nie gorącą miętę. W ten sposób uzyskamy maksimum jej dobroczynnego działania.
Woda z imbirem na noc
Po obfitym, świątecznym posiłku, dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą zaburzać spokojny sen. W tej sytuacji zbawienny będzie prosty napój: woda z imbirem na trawienie. Ten specyfik jest skuteczny do tego stopnia, że wodę z imbirem podaje się osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną i kobietom w ciąży. Woda z imbirem niweluje nudności, zobojętnia kwasy żołądkowe i zmniejsza skurcze jelit.
Wskazówka: Do obierania imbiru warto użyć łyżeczki. Wystarczy zeskrobać jej krawędzią cienką skórkę, następnie pokroić imbir w plasterki i dodać do wody.
Co jest dobre na trawienie w święta? Kompot z suszu!
Nie bez powodu kompot z suszu gości na naszych wigilijnych stołach. Cenimy jego oryginalny smak, łączący lekko dymny aromat suszonych owoców i korzennych przypraw. Ale oprócz walorów smakowych, kompot z suszu to także świetny domowy sposób na poprawę trawienia. Dzięki zawartości śliwek, przyspiesza perystaltykę jelit: to właśnie dlatego przynosi ulgę po świątecznej kolacji.
Wskazówka: aby kompot z suszu miał najlepsze działanie na układ pokarmowy, lepiej nie dodawać do niego cukru. Lepiej pić ten napój niesłodzony, ewentualnie z odrobiną miodu.
Jaki napój na święta zamiast kompotu z suszu?
Choć kompot z suszu to klasyk, nie każdy przepada za jego charakterystycznym smakiem. Dla urozmaicenia można podać inne pyszne napoje, również zbawienne dla układu pokarmowego.
Jamajski Sorrel
Popularny na Jamajce napój oryginalnie przygotowuje się na bazie suszonych kwiatów hibiskusa. Jeśli jednak nie mamy dostępu do tego składnika, to nic straconego: dobrej jakości herbatka z hibiskusa sprawdzi się równie dobrze. Do hibiskusowego naparu dodaje się krojony imbir i cytrynę, do smaku doprawiając odrobiną miodu.
Wskazówka: ze względu na piękny kolor napoju, sorrel dobrze jest podawać w przezroczystej filiżance z plastrem pomarańczy.
Kompot z żurawiny i jabłek
Bardzo zdrowy, rozbudzający kompot z żurawiny można przygotować ze świeżych lub mrożonych owoców. Oprócz dobrego wpływu na układ trawienny, napój ten dostarczy nam sporo witaminy C. Aby go przyrządzić, wystarczy zalać 300 g żurawiny i 4 pokrojone jabłka filtrowaną wodą (1,5 l) i doprawić wedle uznania: cynamonem, goździkami czy anyżem. Po półgodzinnym gotowaniu wystarczy dodać miodu - i gotowe!
Wskazówka: odcedzoną po gotowaniu żurawinę można poddusić z odrobiną cukru i podawać jako dodatek do mięs.
Jaka herbata na trawienie? Rumianek!
Herbatka z rumianku często podawana jest dzieciom na kolkę. Skutecznie pomaga na tę dolegliwość, ponieważ rozkurcza mięśnie żołądka i jelit. Z tego właśnie powodu polecana jest na dolegliwości nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Herbatka z rumianku łagodzi dolegliwości, ma także działanie przeciwzapalne.
Wskazówka: Herbata z rumianku działa nie tylko na układ pokarmowy. Sprzyja ona także relaksowi i ukojeniu nerwów, tym samym ułatwiając zasypianie. Warto zastosować ją tuż przed snem i cieszyć się błogim snem bez dolegliwości trawiennych.
Na koniec pozostaje nam życzyć Wesołych Świąt i... smacznego! :)