Twarda woda a włosy; czy może powodować suchość włosów i łupież?
Twarda woda a problemy z włosami i skórą głowy
Twarda woda wyróżnia się wysoką zawartością minerałów, głównie wapnia i magnezu. Im większa jest ich zawartość w wodzie, tym wyższa jest jej twardość. Choć minerały na ogół kojarzą nam się z czymś dobrym i niezbędnym dla zdrowia, to w tym przypadku nie mamy niestety dobrych informacji: twarda woda oznacza szereg problemów: począwszy od zacieków na armaturze, poprzez osady z kamienia w czajniku i pralce, na problemach skórnych skończywszy. Dziś weźmiemy pod lupę temat wpływu twardej wody na włosy. Ale od początku: jak dowiedzieć się, czy to właśnie twarda woda jest powodem Twoich problemów z włosami?
Jak sprawdzić, twardość wody, czy mam w domu twardą wodę?
Trudno jest walczyć z niewidzialnym wrogiem. Chcąc poznać dokładną twardość wody w swoim domu, można oddać próbkę wody do badania w sanepidzie lub wykonać domowy test TITRANT.
Jeśli jednak nie potrzebujesz znać dokładnego wyniku, a chcesz jedynie stwierdzić, czy problem twardej wody Cię dotyczy, to odpowiedź znajdziesz we własnej kuchni i łazience. Jak sprawdzić twardość wody domowym sposobem? To proste. Zaglądnij do czajnika; obecność kamienia wskazuje na twardą wodę. Przyglądnij się kabinie prysznicowej: jeśli zauważysz tłuste, śliskie zacieki z mydła, to także sygnał, że woda jest zbyt twarda. Kolejna sprawa to białe, kamienne zacieki na armaturze, a nawet na naczyniach. Jeśli zauważasz w swoim domu objawy wysokiej twardości wody to bardzo prawdopodobne, że ma ona wpływ także na Twoje włosy.
Dlaczego twarda woda wysusza włosy?
Zapewne wiesz, że włos zbudowany jest z mikroskopijnych łusek. W przypadku zdrowych włosów, łuski przylegają do siebie jak dachówki, tworząc gładką powierzchnię. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy w reakcji na twardą wodę łuski rozchylają się. Obecne w twardej wodzie minerały osadzają się pomiędzy odchylonymi łuskami, przez co włos staje sztywny i szorstki.. Problem z pogorszonym wyglądem włosów to niestety nie wszystko. Co gorsza, takie włosy stają się łamliwe i bardziej podatne na szkodliwe czynniki. Detergenty zawarte w szamponach z łatwością dodatkowo przesuszają takie włosy, do tego może pojawić się łupież i ich wypadanie... i błędne koło gotowe.
Wypadanie włosów i swędzenie skóry głowy a twarda woda. Czy można mieć łupież od twardej wody?
Suche, splątane włosy, łupież, wzmożone wypadanie... być może bezskutecznie walczysz z którymś z tych problemów. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to twarda woda szkodzi włosom i skórze głowy na wiele sposobów, prowadząc do wspomnianego już błędnego koła.
- Nadmiar minerałów osadza się na skórze głowy, zatykając mieszki włosowe. Prowadzi to do swędzenia a nawet stanów zapalnych, które mogą powodować wypadanie włosów.
- Twarda woda ogranicza pienienie i właściwości myjące szamponów, więc skóra głowy nie jest odpowiednio oczyszczona. Niektórzy skarżą się na uczucie "niedomycia" głowy czy też konieczność wielokrotnego mycia i spłukiwania. To dodatkowo przesusza i uwrażliwia włosy.
- Co gorsza, twarda woda nie tylko utrudnia usuwanie zanieczyszczeń, ale także nie zmywa pozostałości kosmetyków.
Powiedzmy sobie szczerze: to wszystko nie brzmi najlepiej. Czy mamy zatem jakieś dobre wieści? Tylko jedną: uszkodzenia spowodowane twardą wodą są odwracalne, jeśli zareagujemy na czas i przestaniemy jej używać. Warto więc rozważyć stosowanie zmiękczonej wody, zanim szkody spowodowane twardością osiągną nieodwracalny poziom.
Suche włosy od twardej wody: co robić? Jaką wodą myć włosy?
Co pomoże na suche włosy, gdy w domu mamy twardą wodę? Zanim sięgniesz po kolejne drogie preparaty, spróbuj wyeliminować problem u podstaw. Prawdopodobnie mycie włosów miękką wodą szybko przyniesie ulgę i poprawę stanu włosów i skóry głowy.
Jak zmiękczyć wodę w domu?
Istnieje kilka sposobów na pozyskanie miękkiej wody do mycia włosów. Niekiedy w sieci można spotkać opinie, że pomoże mycie włosów wodą destylowaną, demineralizowaną lub w deszczówce. Tę ostatnią odradzamy: zanieczyszczenie powietrza, z którym coraz częściej się borykamy sprawia, że jakość deszczówki pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zaś chodzi o wodę destylowaną lub demineralizowaną, to być może spełniłaby swoje zadanie, ale tu plusy się kończą. Lista minusów jest za to długa: począwszy od konieczności dźwigania jej ze sklepu, poprzez wysoką cenę, na ogromnej ilości plastikowych odpadów skończywszy. Znacznie wygodniejszym, tańszym i ekologicznym rozwiązaniem będzie zmiękczenie wody w domu przy pomocy odpowiedniego filtra lub centralnego zmiękczacza. Jakie rozwiązania są możliwe?
- Najlepszym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody. W tej kategorii dobrym wyborem jest centralny zmiękczacz wody Aquaphor A800, ponieważ oprócz redukcji jonów twardości, usuwa on z wody także nadmiar manganu i żelaza. Jest to urządzenie ze specjalną żywicą jonowymienną, które montuje się na wejściu zimnej wody do domu. Dzięki temu, eliminujemy wszystkie problemy związane z twardą wodą: problemy z kamieniem w urządzeniach AGD, uszkodzeniem instalacji grzewczej, uporczywymi, kamiennymi zaciekami, a także te z suchością skóry i włosów.
- Jeśli nie ma możliwości zastosowania zmiękczacza, ale mimo to dążymy do zmiękczenia wody w całym domu lub mieszkaniu, to warto rozważyć profesjonalną stację do uzdatniania wody. W takim filtrze zamontować można dobrane do potrzeb wkłady: od podstawowych, po bardziej zaawansowane, jak filtr zmiękczający wodę na cały dom.
- W przypadku, gdy zależy nam na zmiękczeniu wody tylko do kąpieli i mycia włosów, z pomocą przychodzą filtry prysznicowe. To niewielkie, łatwe w montażu wymienne filtry, dzięki którym woda zyskuje optymalne parametry do mycia i pielęgnacji.
Podsumowując: choć reklamy kuszą cudotwórczymi preparatami w kolorowych opakowaniach, to warto pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli używamy twardej wody. Warto zwrócić na to uwagę - zwłaszcza, że zmiękczanie wody w domu to sposób nie tylko na poprawę stanu skóry i włosów, ale też rozwiązanie problemu uporczywego kamienia.