Zmiękczacz wody czy stacja uzdatniania, co wybrać?

2020-09-16
Zmiękczacz wody czy stacja uzdatniania, co wybrać?

Centralny zmiękczacz wody, czy może stacja uzdatniania? 

Co wybrać? A może to jedno i to samo? Jako eksperci od jakości wody, często spotykamy się z podobnymi pytaniami. Nazwy „zmiękczacz wody na cały dom” oraz „stacja uzdatniania wody” niekiedy są stosowane wymiennie, ale to duży skrót myślowy. Wybierając właściwe urządzenie dla siebie, warto poznać cechy obu rozwiązań. Te informacje pomogą Ci w decyzji!

 

Kiedy stosować centralny zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody na cały dom sprawdzi się do poprawy parametrów wody wodociągowej. Jest ona uzdatniana, zanim trafi do naszych domów, ale często jej walory pozostawiają wiele do życzenia. Niekiedy duża ilość chloru psuje jej smak i zapach — problem ten rozwiązują filtry kuchenne, np. filtry odwróconej osmozy. Większym problemem jest jednak wysoka twardość wody, często spotykana w naszym kraju. Twarda woda powoduje szereg nieprzyjemności: od pozornie niewielkich, aż po poważne awarie zmuszające do drogich napraw czy wymiany domowych sprzętów.

 co to jest twarda woda

Jakie są skutki twardej wody w domu?

Twarda woda ma nieprzyjemny posmak, co psuje jakość domowych potraw i napojów. Kto z nas nie zna kamiennego nalotu wewnątrz czajnika, czy też niezbyt apetycznej zawiesiny na powierzchni gorących napojów? My też ich nie lubimy :)

Niestety to nie jedyne nieprzyjemności związane z twardością wody. Obecny w niej nadmiar jonów wapnia i magnezu szkodzą skórze i włosom, co szybko prowadzi do ich przesuszenia, a nawet uczulenia. Obniża skuteczność detergentów, co znacznie utrudnia domowe porządki czy skuteczne pranie. Skoro już mowa o praniu: wszyscy dobrze znamy problemy z uszkadzającym pralkę kamieniem. Jego powodem jest właśnie twarda woda. Wprawdzie na rynku dostępne są punktowe filtry zmiękczające wodę, ale tylko centralne zmiękczacze wody do domu pozwalają pozbyć się wszystkich tych problemów jednocześnie. W jaki sposób? To proste: za sprawą centralnego filtra do zmiękczania, możemy korzystać z miękkiej wody w całym domu. Zarówno do gotowania, kąpieli, jak i domowych porządków. Jedno urządzenie zapewnia więc poprawę smaku potraw, stanu skóry, a także zabezpieczenie domowych urządzeń. Nie tylko pralki, ale także zmywarki, czajnika, żelazka, a nawet instalacji grzewczej.

 

Jak działa centralny zmiękczacz wody?

Sekretem skuteczności centralnych zmiękczaczy wody jest zawarta w ich wnętrzu żywica jonowymienna. Przepuszczona przez nią woda zostaje pozbawiona odpowiedzialnych za twardość jonów wapnia i magnezu. Urządzenie co jakiś czas regeneruje się przy pomocy solanki. Pobiera w tym celu wodę oraz sól w tabletkach. Co istotne, praca zmiękczacza jest niemal bezobsługowa. Musimy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu tabletek solnych, a cała reszta odbywa się automatycznie.

W zależności od wielkości urządzenia i zastosowanych technologii, cena centralnego zmiękczacza wody waha się zwykle między 2000 a 4000 zł. Na rynku pojawiają się także znakomite zmiękczacze w niższych cenach, czego dobrym przykładem jest dostępny w naszej ofercie zmiękczacz EKO-OPTIMA 20.

Warto pamiętać, że filtr zmiękczający wodę w całym domu jest nie tylko niedrogi w eksploatacji, ale też sprzyja szeregowi innych oszczędności. Zapewnia smaczną wodę bez konieczności kupowania butelek, umożliwia niższe zużycie detergentów, zwiększa żywotność urządzeń domowych i pozwala uniknąć ich kosztownych napraw. Oszczędzamy też nerwy, które dotąd cierpiały w walce z uporczywym kamieniem na armaturze :)

Podsumowując: choć woda wodociągowa jest zdatna do użycia, to jej wysoka twardość powoduje problemy. Centralny zmiękczacz wody pozwala oszlifować jej walory i raz na zawsze zapomnieć o nieprzyjemnościach.

 

Czym jest uzdatniacz wody do domu? Kiedy stosować stacje uzdatniania wody?

To rozwiązanie sprawdza się w przypadku wody z własnego ujęcia. W przeciwieństwie do wody wodociągowej, stosując wodę ze studni, nie mamy żadnej gwarancji co do jej jakości. Nadmiar żelaza, manganu, związki amoniaku czy bakterie to tylko niektóre z często spotykanych problemów. W tej sytuacji priorytetem jest filtr do uzdatniania wody studziennej. Sprawi on, że woda stanie się zdatna do użycia - stąd określenie uzdatniacz.

Domowa stacja uzdatniania wody ze studni to rozwiązanie dobierane indywidualnie. W pierwszej kolejności należy wykonać badania wody, aby stwierdzić, co dokładnie kryje woda studzienna. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że problem został rozwiązany, a uzdatniona woda jest bezpieczna dla domowników. Stacja uzdatniania wody: czy warto? Cóż, w przypadku wody studziennej nie tylko warto, ale jest to po prostu konieczność.


Czy można stosować stację uzdatniania bez badania wody studziennej?

Eksperci odpowiadają: zdecydowanie nie. Dobór systemu uzdatniania bez znajomości wyników badań należałoby porównać do wróżenia z fusów. Choć zastosowanie filtra w ciemno mogłoby w pewnym stopniu poprawić np. kolor czy zapach wody, to wciąż za mało, by nazwać ją bezpieczną. Choć „na oko” wydaje się ona czysta, to pamiętajmy, że nadal może zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje. Lepiej nie przekonywać się o tym na zdrowiu swoim i domowników — stosowanie takiej wody w domu byłoby ryzykowne.

 

A co ze zmiękczaniem wody studziennej?

Choć uzdatnianie wody ze studni to podstawa, warto wiedzieć, że również w tym przypadku możemy zadbać o jej zmiękczenie. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne pozwalają zarówno na oczyszczenie, jak i zmiękczenie wody z własnego ujęcia. Chcąc korzystać z takiego urządzenia, należy najpierw wykonać badania wody. Tylko wtedy zyskamy pewność, że stacja wielofunkcyjna nadaje się do parametrów wody, którą dysponujemy.

 

Podsumowując: wodę wodociągową uzdatnia dla nas dostarczające ją przedsiębiorstwo, a w przypadku wody z własnego ujęcia, musimy wziąć sprawy we własne ręce. Wykonanie badań wody umożliwi dobranie odpowiedniej stacji uzdatniania. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie jakościową, a przede wszystkim bezpieczną wodę w domu.


Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć różnicę między centralnym zmiękczaczem wody a stacją uzdatniania. W razie wątpliwości w kwestii wyboru urządzenia, zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem!

 


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel