Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?
Jaki centralny zmiękczacz wody do domu wybrać?
O tym, czym jest twarda woda, pisaliśmy już nie raz. Podpowiadaliśmy jak ochronić przed nią pralkę oraz jaki jest jej wpływ na wrażliwą skórę. W ostatnim wpisie przybliżyliśmy także różnicę między centralnym zmiękczaczem a stacją uzdatniania wody. No dobrze, ale co zrobić, gdy rozważamy zakup zmiękczacza? Jakie kroki podjąć i jak wybrać najlepsze urządzenie dla siebie?
Pierwsze pytanie: czy warto kupić centralny zmiękczacz wody?
Zgodnie z zaleceniami WHO, woda powyżej 10 dh powinna zostać poddana zmiękczaniu. Dopiero wtedy będzie odpowiednia do bezpośredniego spożycia. Tymczasem w naszym kraju średnia twardość wody wodociągowej zwykle znacznie przekracza tę wartość. Jak się przekonać czy nas również dotyczy ten problem? Oprócz oddania próbki wody do analizy czy też użycia specjalnego testera, o twardości wody możemy przekonać się... na własne oczy. O tym, że woda kwalifikuje się do zmiękczania, świadczyć mogą osady z kamienia na armaturze, zacieki na naczyniach, czy choćby słabe pienienie mydła. Jeśli znasz te problemy z własnego domu, to bardzo prawdopodobne, że twardość wody przekracza 10 dh i warto zdecydować się na centralny zmiękczacz.
Jak dobrać zmiękczacz wody na cały dom do swoich potrzeb?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów zmiękczaczy. Na pierwszy rzut oka zmiękczacze wody różni typ głowicy, wygląd i cena. Zanim jednak przejdziemy do tych cech, skupmy się na najważniejszej, mianowicie ilości złoża w urządzeniu. W pierwszej kolejności musimy ustalić, jaka jego ilość będzie odpowiadać naszym potrzebom.
Aby to określić, należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców domu, ilość zużywanej miesięcznie wody i stopień jej twardości, a także ilość miejsc poboru wody w domu.
Najlepiej jest zanotować te parametry i zwrócić się o poradę do specjalisty. Wskaże on właściwą wielkość zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego. Zawsze zachęcamy do skorzystania z takiej konsultacji przed zakupem zmiękczacza w naszym sklepie. Orientacyjnie możemy przyjąć, że w średniej wielkości domu zamieszkałym przez 4-5 osób zużywających do 10 m3 wody miesięcznie, potrzebne będzie urządzenie mające około 20- 25 litrów złoża. Nieco większa, sześcioosobowa rodzina, będzie potrzebować trzydziestolitrowego zmiękczacza wody.
Dlaczego dobranie odpowiedniej objętości złoża jest aż tak ważne?
Zbyt mała ilość złoża w stosunku do ilości zużywanej przez nas wody będzie powodować szybsze jego zużycie oraz częstszą regenerację. Co za tym idzie, zwiększy się ilość zużywanej przez urządzenie wody i tabletek solnych, a więc i koszty eksploatacji.
Głowica, wydajność, oraz ile kosztuje zmiękczacz wody
Kiedy już wiemy jakiej wielkości zmiękczacz jest potrzebny, pora rozważyć pozostałe kryteria:
- Głowica sterująca — czyli "mózg" zmiękczacza. W zależności od modelu, sterowniki potrafią bardzo różnić się między sobą. Od intuicyjnych urządzeń oferujących podstawowe funkcje po te bardziej nowoczesne, rozbudowane. Zmiękczacze EcoWater eVolution oraz IQsoft marki Erie wyposażone są w moduł WiFi. Zainstalowana w smartfonie czy tablecie aplikacja informuje nas o potrzebie uzupełnienia soli w zbiorniku i o prawidłowości pracy urządzenia. Dodatkowo zmiękczacze eVolution marki EcoWater posiadają system powiadomień SMS.
- Wydajność — dobrze jest sprawdzić ile wody dane urządzenie jest w stanie zmiękczyć na godzinę. W ten sposób upewnimy się, że zmiękczacz sprosta naszemu realnemu zapotrzebowaniu. Przykładowo pięcioosobowa rodzina zamieszkująca średniej wielkości dom, zazwyczaj potrzebuje urządzenia o wydajności 1,6-1,8 m3 wody na godzinę.
- Cena — Zakup zmiękczacza wody to zwykle koszt rzędu 2-4 tysięcy złotych. Choć może się to wydawać sporą kwotą, to możemy zapewnić z czystym sumieniem, że jest to inwestycja warta swojej ceny. Szczególnie biorąc pod uwagę ilość problemów, z jakimi zmagają się posiadacze twardej wody w domu. Twarda woda nie tylko pogarsza jakość naszego życia, ale także generuje wydatki: począwszy od wyższego zużycia detergentów, poprzez kosztowne naprawy domowych urządzeń, na ryzyku poważnej awarii instalacji grzewczej skończywszy. Centralny zmiękczacz pozwala zapomnieć o wszystkich tych problemach, a koszt jego eksploatacji jest znikomy.
- Pod względem popularności przodują modele z serii Supreme Soft, łączące solidność wykonania z doskonałą jakością złoża jonowymiennego.
- Osobom poszukującym niewielkiego, ale multifunkcyjnego urządzenia, polecamy Aquaphor WaterBoss. Pozwala on pozbyć się z wody żelaza, manganu, oraz zredukować jej twardość, a wszystko to przy zachowaniu kompaktowych wymiarów.
- Dla osób stawiających na pierwszym miejscu nowości technologiczne i innowacyjność, mamy zmiękczacze do wody z modułem WiFi. Należą do nich centralne zmiękczacze wody Erie IQsoft. Dla zapewnienia maksimum komfortu, posiadają one moduł WiFi pozwalający na obsługę i programowanie z poziomu smartfona.
- Klienci ceniący produkty renomowanych, znanych na całym świecie marek, najczęściej wybierają zmiękczacze wody marki EcoWater. W naszej ofercie dostępne są dwie serie: podstawowa EcoWater COMFORT oraz wyposażona w WiFi EcoWater eVolution.
A może... ranking zmiękczaczy wody do domu?
Klienci często pytają nas o najlepszy centralny zmiękczacz wody. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dużo zależy od potrzeb, oczekiwań czy choćby budżetu na zakup. Dlatego do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się doradzić rozwiązanie najlepiej pasujące do jego potrzeb.
Urządzenia do naszej oferty dobraliśmy tak, żeby znaleźć odpowiedź na różne potrzeby: