Wkład zmiękczający FCCST5 do filtrów wody

FCCST5 jest wkładem zmiękczającym wodę. Zawiera złoże jonowymienne. Jego zadaniem jest zamienienie jonów wapnia (odpowiedzialnych za twardość wody) na jony sodu. Wapń i magnez bardzo często nazywane są „minerałami twardości wody". Duże ilości tych jonów w wodzie mogą prowadzić do powstawania kamienia. Osadzający się kamień skraca żywotność urządzeń AGD. Jest powodem powstawania nieestetycznych zacieków na naczyniach. W skrajnych przypadkach prowadzi do wytrawiania szkła. Twarda woda ogranicza działanie detergentów, prowadzi do większego ich zużycia. Dotyczy to m.in. płynów do naczyń, prania, ale też kosmetyków. Przez wysoką twardość wody, na skórze powstaje niewidoczny gołym okiem „film". Może blokować pory skórne, prowadzi do uczucia suchości i swędzenia. Zmiękczona woda jest niemal pozbawiona wapnia i magnezu. Jest korzystniejsza pod każdym względem: dla skóry, do spożycia, dla urządzeń.

  

Budowa i działanie filtra do zmiękczania wody FCCST5

W obudowie z tworzywa sztucznego znajduję się drobnoziarniste złoże jonowymienne. Ziarna złoża mają od 0,2 do 0,7mm. Wlot i wylot wody zabezpieczone są gąbkami filtrującymi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wydostaniem się złoża z wkładu. FCCST5 jest najczęściej stosowany w filtrach wody narurowych. Skuteczny także do ochrony urzędzeń AGD. FCCST5 jest zbudowany z najwyższej jakości komponentów. Posiadają one atest NSF i FDA. 

 

Schemat działania filtra korpusowego typu FCCST5:

wkład zmiękczający wodę aquafilter

Dostępne różne rodzaje wkładów do filtrów wody FCCST5:

  • FCCST5 - Wkład do korpusów standard 5"
  • FCCST - Wkład do korpusów standard 10"
  • FCCST10BB - Wkład do korpusów BigBlue 10"
  • FCCST20BB - Wkład do korpusów BigBlue 20"
  • FCCST2 - Wkład zmiękczająco-odżelaziający 10"
  • FCCST-L - Wkład zmiękczający typu Long 20"

Co to jest twarda woda?

Woda, którą używamy w naszych domach przemierza daleką drogę zanim popłynie z naszych kranów. Początkowo jako deszcz będący wynikiem parowania oceanów, mórz, jezior i strumieni, który wsiąka w glebę i staje się wodą gruntową. Woda przedzierając się przez glebę przejmuje z niej minerały oraz zanieczyszczenia będące przyczyną jej twardości.

Twardość wody jest sumą stężenia znajdujących się w niej kationów wapnia, magnezu, żelaza oraz manganu. Twardość wody dzielimy na dwa rodzaje:

  • Twardość trwała/niewęglanowa - czyli taka, która powstaje poprzez występujące w niej sole wapnia i magnezu. Najczęściej są to siarczany, które w dużym stopniu przyczyniają się do tworzenia trudnego do usunięcia osadu.
  • Twardość przemijająca/węglanowa - jest wynikiem występujących w wodzie soli kwasu węglowego - wodorowęglany. Głownie są to wodorowęglany magnezu i wapnia. Taka woda przy podgrzaniu jest przyczyną powstawania "kamienia kotłowego".

 

Jak często należy wymieniać wkład FCCST5 zmiękczający wodę?

Żywotność tego rodzaju wkładów zależy od poziomu twardości wody. W załączonej karcie produktu znajdują się szczegółowe informacje. Należy pamiętać, że do prawidłowego działania wkładu zmiękczającego, konieczna jest filtracja wstępna. Zalecana jest filtracja mechaniczna np. przy użyciu wkładu typu FCPP lub FCPS.