Dezynfekcja systemów odwróconej osmozy

2019-07-17
Dezynfekcja systemów odwróconej osmozy

Dezynfekcja systemów odwróconej osmozy

Dezynfekcja pozwala na pozbycie się wszelkich bakterii i mikroorganizmów, które zalegają w naszym systemie. Membrany odwróconej osmozy zapewniają na tyle dokładną filtrację, że ani bakterie, ani mikroorganizmy nie powinny się przez nią przedostać. Do skażenia może dojść od strony wylewki czy odrzutu wody. Warto zatem poznać tajniki procesu dezynfekcji filtrów osmozy, aby móc stale cieszyć się ich skutecznością.

 

Czy i kiedy powinno się dezynfekować systemy RO?

To tak naprawdę zależy od wielu czynników. Większość producentów wskazuje, że powinniśmy dezynfekować system nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Teorii na ten temat jest całe mnóstwo i każda z nich ma w sobie trochę racji. Jeżeli korzystamy z wody studziennej, to najbezpieczniej będzie przeprowadzać dezynfekcję przy każdej wymianie wkładów. Może się okazać, że jednorazowe badanie wody nie wykaże ilości bakterii przekraczającej normy. Nie oznacza to jednak, że nie może dojść do skażenia w późniejszym czasie. Takie ryzyko trzeba mieć na uwadze szczególnie, jeśli badania wody nie są regularnie powtarzane.

W przypadku wody wodociągowej dezynfekcja raz na 12 miesięcy jest zupełnie wystarczająca. Zazwyczaj jest to raczej profilaktyka niż konieczność. Musimy pamiętać jednak, że nawet w przypadku wody wodociągowej mogą pojawić się niechciane bakterie. Firma obsługująca sieć wodociągową oczywiście wtedy informuje o takim skażeniu i możemy szybko zareagować. W momencie, kiedy mamy informacje o skażeniu, dezynfekcje powinniśmy przeprowadzić natychmiast. W takim wypadku należy wymienić wszystkie wkłady włącznie z membraną odwróconej osmozy. Absolutnie nie należy czekać, aż nasze wkłady stracą przydatność. Membrana odwróconej osmozy nie powinna przepuścić bakterii, ale może dojść do skażenia od drugiej strony. Ponadto, jeżeli nie monitorujemy stanu naszej membrany, np. przy użyciu miernika TDS to nie mamy pewności czy jest ona w 100% sprawna i czy zatrzyma wszystko, co powinna zatrzymać. 

 

Czym i jak przeprowadzić dezynfekcje?

Sposobów, jak i różnych przeznaczonych do tego środków jest całe mnóstwo. Nie mając jednak doświadczenia z dezynfekcją najlepiej zaopatrzyć się w gotowe zestawy. Dostępne są rozwiązania o różnym stopniu zaawansowania, co za tym idzie, od prostszych do trudniejszych w obsłudze. My skupimy się na jednym z najłatwiejszych zestawów, jakim jest PDEZYN2 od firmy Aquafilter. Jest to zestaw składający się z małej obudowy liniowej, trójnika oraz kawałka wężyka. W środku obudowy liniowej znajdziemy środek dezynfekujący.



pdezyn2 dezynfekcja filtra osmozy

Środek PDEZYN2 zawiera 4-toluenosulfochloramina sodu. Warto pamiętać, że jest to substancja drażniąca. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z dezynfekcją powinniśmy założyć rękawice oraz okulary ochronne.

 

Instrukcja dezynfekcji osmozy krok po kroku

1) Zakręcamy dopływ wody do filtra.

2) Spuszczamy całą wodę ze zbiornika (odkręcamy wylewkę i czekamy aż woda przestanie się lać).

3) Sprawdzamy, czy w zbiorniku nie pozostała woda, powinien być on bardzo lekki. Jeżeli jest ciężki, możliwe, że zeszło z niego powietrze wypychające wodę. W takim przypadku należy uzupełnić w nim ciśnienie. W dolnej części każdego zbiornika znajduje się wentyl jak w kole samochodowym. Należy podpiąć pompkę i uzupełnić ciśnienie. Większość zbiorników operuje na ciśnieniu 0,3-0,6 bar na pustym zbiorniku. Informacja, jakie powinno być dokładnie ciśnienie powinna się znajdować na zbiorniku.

4) Usuwamy filtry z dolnych korpusów, membranę osmotyczną z obudowy oraz wszystkie filtry liniowe.

5) Odłączamy wężyk odprowadzający wodę brudną z obudowy membrany i na jego miejsce zakładamy zaślepkę z zestawu.




dezynfekcja-filtrów-ro


6) Korpusy oraz oringi możemy przemyć letnią wodą z odrobiną płynu do naczyń. Nie należy stosować przy tym żadnej agresywnej chemii ani szczotek, które mogłyby porysować gładką powierzchnię wewnątrz korpusów.

7) Do zaworu czterodrożnego w dolnej części (od strony śrubek) na wyjściu (OUT) wpinamy trójnik dołączony do zestawu.

8) Do trójnika z jednej strony wpinamy przewód doprowadzający wodę do zbiornika, a z drugiej strony przewód, który idzie do wylewki. Jeżeli mamy wylewkę podwójną musimy zaopatrzyć się wcześniej w jeszcze jeden trójnik lub wykorzystać ten z filtrów liniowych.



dezynfekcja-systemów-odwróconej-osmozy

9) Podłączamy nasz wkład PDEZYN2 przed pierwszym korpusem na wężyku doprowadzającym wodę do filtra przy użyciu dołączonego w zestawie wężyka.



odwrócona-osmoza-dezynfekcja

10) Odkręcamy dopływ wody do urządzenia i czekamy aż napełni się zbiornik.

11) Gdy zbiornik będzie już pełny, zakręcamy dopływ wody do urządzenia i usuwamy wkład dezynfekujący.

12) Teraz musimy odczekać około 30 minut aż system zostanie zdezynfekowany.

13) Po 30 minutach odkręcamy wylewkę (jeżeli posiadamy podwójną to odkręcamy obydwa zawory)

14) Przed zamontowaniem nowych wkładów musimy cały system dokładnie przepłukać. Musimy odkręcić ponownie dopływ wody do urządzenia już bez wkładu PDEZYN2 i ponownie poczekać aż napełni się zbiornik. Po napełnieniu zakręcić dopływ wody i odkręcić wylewkę w celu spuszczenia całej wody. Proces ten musimy powtórzyć 3-4 razy.

15) Po tym procesie musimy usunąć zaślepkę z kolanka obudowy membrany, trójnik z zaworu czterodrożnego oraz zamontować nowe wkłady i membranę odwróconej osmozy.

16) Odkręcamy dopływ wody do filtra i wszystko gotowe.

 

Tak wygląda system gotowy do dezynfekcji:


dezynfekcja-ro

Cały proces może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest bardzo prosty. Przy odrobinie wprawy nie będzie nam on sprawiał żadnych trudności, a korzyści są dosyć oczywiste. Dezynfekcja innymi środkami odbywa się na bardzo podobnej zasadzie. Jednak użytkownikom, którzy nie mają dużego doświadczenia raczej zalecamy właśnie tą metodę. Warto zadbać o higienizację filtra osmozy, aby cieszyć się niezawodnością i skutecznością membrany osmotycznej.

 

Zobacz film na temat osmozy RO-101S MORION 






co to jest woda osmotyczna?

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel