Dla spragnionych wiedzy: ciekawostki o wodzie (cz.1)

2020-07-15
Dla spragnionych wiedzy: ciekawostki o wodzie (cz.1)

Ciekawostki o wodzie w sam raz na lato

Na co dzień zajmujemy się wodą profesjonalnie, a w wolnych chwilach lubimy czytać ciekawostki. Dziś podzielimy się kilkoma z nich. Lato i wakacje to czas, gdy chętnie sięgamy po chłodną wodę. Jeszcze chętniej sięgamy po rozrywkę :) Dlatego dziś łączymy te dwie kwestie i serwujemy garść ciekawostek o wodzie.


Czy wiesz skąd wzięła się woda na Ziemi?

Trudno nam wyobrazić sobie naszą planetę bez wody. Ale jak to się właściwie stało, że zagościła ona na błękitnym globie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć... Ale najpierw kilka innych, równie ciekawych informacji:


Wielorazowe butelki filtrujące brita bez BPA
  •  Arbuz to owoc idealny na lato. Nie tylko jest pyszny, ale zawiera aż 92% wody! Jeszcze więcej, bo 95% posiada jej ogórek. Co ciekawe, to tyle samo co w przypadku... meduzy.

  •  Średnia głębokość oceanu na Ziemi to 4 kilometry. Choć może się to wydawać dużo, to nasza planeta wcale nie jest w tej kwestii kosmicznym rekordzistą. Na Tytanie, największym księżycu Saturna, średnia głębokość oceanu to aż... 200 kilometrów!

  •  Mózg ludzki składa się z wody w ponad 70%. To między innymi dlatego warto regularnie dbać o nawodnienie, zwłaszcza podczas upałów!

  •  Na pięciominutowy prysznic zużywasz około 200 litrów wody.

  •  Legionella to bakteria żyjąca w wodzie. W obrębie tej rodziny występuje prawie 50 gatunków, z których 18 jest chorobotwórczych dla człowieka. Ale bez obaw- domowe filtry wody pitnej świetnie radzą sobie z większością drobnoustrojów.

  •  Średnia temperatura wody w Bałtyku latem to 18 stopni. Taka temperatura uchodzi za komfortową do uprawiania sportów wodnych.

  •  Data przydatności widoczna na wodzie butelkowanej nie odnosi się do samej wody. Owa data informuje nas o tym, do kiedy bezpieczny jest kontakt wody z plastikiem. Z czasem zaczyna się on rozkładać, a jego trujące cząsteczki przedostają się do wody.

    To jeden z powodów, dla których na popularności zyskują wielorazowe butelki Brita, w których woda filtrowana jest na bieżąco. Do ich produkcji użyto bezpiecznego dla zdrowia tworzywa bez szkodliwych związków BPA!

  • Woda jest niezbędna do życia. Wielbłądy słyną z tego, że potrafią wytrzymać bez jej picia nawet dwa tygodnie. Ale to nic w porównaniu do szczuroskoczka- ten podobny do myszy gryzoń wytrzymuje bez picia... całe życie! Dzieje się tak, ponieważ wystarczającą ilość wody przyjmuje z pożywieniem.Na koniec odpowiedź na pytanie z nagłówka:

Cała woda, jaka obecnie znajduje się na Ziemi, dotarła na naszą planetę... z kosmosu! Stało się to około 4 miliardy lat temu podczas tak zwanego "wielkiego bombardowania". W Ziemię uderzyły wówczas planetoidy i komety, dostarczając potężnych ilości wody.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, by nie przegapić kolejnych ciekawostek i praktycznych porad eksperta!


To powinno Cię zainteresować!


Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel