Ile kosztują filtry do wody?

2019-07-31
Ile kosztują filtry do wody?

Ile kosztuje filtr do wody?

Jedna z najczęściej padających pytań w słuchawce telefonu oraz w naszym sklepie. Jak można się domyślić, ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj po raz kolejny musimy użyć popularnego zwrotu – to zależy. Bo zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od tego, co pytający ma na myśli pod pojęciem „filtr do wody”. Dla jednych jest to pojedynczy wkład, dla innych centralna stacja filtrująca na cały dom. Próbując ustalić koszt zakupu filtra wody, warto wziąć pod uwagę, czy poszukujemy najprostszych rozwiązań, czy może kilkustopniowych systemów. Istotne jest także to, jaka jest jakość wody surowej. Czy zależy nam jedynie na podstawowej filtracji, a może także na zmiękczeniu czy też uszlachetnieniu wody? Aby nieco rozjaśnić kwestię kosztów, podzielimy filtry na kilka kategorii i postaramy się przedstawić zakres cenowy, w jakim dany typ oscyluje.

 

Filtry na instalacji wodnej centralne

Do tej kategorii wrzucimy wszystkie zmiękczacze, odżelaziacze i kolumny węglowe.

  • Zmiękczacze wody – najbardziej popularne urządzenia, jakie możemy spotkać w domu. Urządzenia te zaczynają być traktowane jako niezbędny element wyposażenia domu, jak np. pralka. Zmiękczacze centralne w segmencie podstawowym znajdziemy średnio w cenie około 2 500 zł brutto. Zmiękczacze z segmentu premium to zazwyczaj koszt do 4 500 zł. Chociaż urządzenia są dosyć drogie w zakupie, to sam koszt ich eksploatacji jest znikomy. Zależy on oczywiście od twardości wody, typu urządzenia oraz zużycia wody. Średni koszt miesięczny to około 8-12 zł. W decyzji o tym, na jaki zmiękczacz się zdecydować, pomoże artykuł dostępny TUTAJ.

  • Odżelaziacze wody – Jedno z podstawowych urządzeń sporej większości posiadaczy wody ze studni. Odżelaziacze możemy podzielić na 2 kategorie – regenerujące się poprzez napowietrzanie/płukanie oraz regenerujące się nadmanganianem potasu. Które z urządzeń musimy wybrać, zależy jedynie od jakości wody. Przy niedużych przekroczeniach norm ilości żelaza w wodzie, wystarczy zastosować urządzenie z napowietrzeniem. Jeśli natomiast przekroczenia norm są duże, potrzebujemy mocniejszego urządzenia. Dobrej jakości urządzenia kupimy już za około 3 000 – 4 000 zł.

  • Kolumny węglowe – Chociaż filtry węglowe są bardzo popularne, to kolumny już niestety nie. A szkoda, bo kolumny węglowe to świetne rozwiązanie. Takie urządzenia poprawiają zapach, smak oraz barwę wody. Ponadto usuwają z wody chlor, co zmniejszy jej drażniące skórę właściwości. Jeżeli posiadamy skórę wrażliwą, to czasami sam zmiękczacz sprawy nie załatwi. Chlor, który w wodzie pozostaje, może dalej powodować podrażnienia. Kolumny węglowe możemy kupić średnio od 2 500 – 3 500 zł.

 Filtry podblatowe

Filtry podblatowe to urządzenia najczęściej montowane pod zlewozmywakiem w kuchni. Możemy podłączyć je do dodawanej w zestawie wylewki lub do baterii trójdrożnej. Wśród tych urządzeń znajdziemy bardzo podstawowe, zapewniające tylko filtrację węglową, ale również urządzenia dokładniejsze. Te dokładniejsze potrafią wodę zmiękczać, a niektóre posiadają nawet membrany kapilarne. Zdecydowanym plusem tych urządzeń jest filtracja przelewowa. Nie posiadają one żadnych dodatkowych zbiorników, a wodę dostarczają na bieżąco. Ceny zaczynają się średnio od 220 zł do 1 200 zł. Koszty eksploatacji to średnio 80 – 370 zł rocznie.


Filtry odwróconej osmozy

Filtry odwróconej osmozy są to najpopularniejsze i najdokładniejsze systemy oczyszczające wodę do celów spożywczych. Zapewniają one krystalicznie czystą wodę, gotową do spożycia prosto z kranu. Nowsze generacje urządzeń są już bardzo wydajne, kompaktowe oraz łatwe w użytkowaniu. Starsze są tańsze, ale zajmują sporo miejsca. Wymiana wkładów w urządzeniach starszej generacji jest dosyć uciążliwa w porównaniu do nowoczesnych filtrów. Najtańszą osmozę kupimy już od 350 zł a najdroższą za 2 450 zł. Za około 1 000 zł kupimy rewelacyjne urządzenie nowszej generacji, które doskonale sprawdzi się w domu. Koszty eksploatacji natomiast to 40 – 230 zł rocznie.


Dzbanki filtrujące

Dzbanki z filtrem wody na dobre zagościły już w większości domowych kuchni. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że jest to najłatwiej dostępne rozwiązanie. Producenci prześcigają się w coraz to lepszych wkładach filtrujących. Oprócz standardowych filtrów węglowych możemy znaleźć filtry zmiękczające czy nawet wzbogacające wodę w magnez. Główną zaletą dzbanków filtrujących jest łatwa obsługa, cena oraz brak konieczności stałego montażu. Na rynku zaczynają się pojawiać również dzbanki szklane. Pozwala to ograniczyć kontakt wody z plastikiem do minimum. Ceny samych dzbanków wahają się zazwyczaj miedzy 30-100 złotych.
dzbanki filtrujące wodę


Filtry nablatowe/nakranowe

Filtry nakranowe mają sporo wspólnego z dzbankami filtrującymi. Zazwyczaj posiadają te same złoża we wkładach filtrujących, czyli głównie węgiel aktywny. Ich montaż jest bardzo łatwy, najczęściej zakłada się je w miejsce perlatora na baterii. Są łatwe w użytkowaniu i obsłudze. Musimy jednak pamiętać, żeby się nie zapomnieć i nie filtrować przez nie wody gorącej. Ich ceny to 40-100 zł.Filtry nablatowe

Filtry narurowe

Wśród tych urządzeń znajdziemy zarówno pojedyncze korpusy, jak i całe stacje. W tym przypadku zakres cenowy będzie dosyć spory. Największą zaletą filtrów narurowych jest to, że mamy całe mnóstwo przeróżnych wkładów, które do nich pasują. W korpusach możemy zamontować podstawowe wkłady mechaniczne, ale również znacznie bardziej specjalistyczne jak np. odżelaziające. Wielkości korpusów są również przeróżne, od malutkich 5 do bardzo dużych 20 typu BigBlue. Ceny za pojedyncze filtry do najmniejszych korpusów zaczynają się od kilku złotych do nawet 180 zł. Korpusy natomiast występują pojedynczo oraz w zestawach. Najmniejszy pojedynczy dostaniemy za około 40 zł. Całe zestawy największych korpusów to koszt nawet około 1 000 zł.


filtry narurowe

Filtry Łazienkowe

Wśród filtrów łazienkowych możemy znaleźć filtry prysznicowe, filtry pralkowo-zmywarkowe oraz filtry kąpielowe. Są to filtry najczęściej stosowane w mieszkaniach tam, gdzie nie ma możliwości montażu centralnych urządzeń. Ich żywotność, jak i sprawność w głównej mierze zależy od jakości wody wejściowej. Większość z nich posiada wkłady wymienne, dzięki czemu ich użytkowanie jest bardzo ekonomiczne. Ceny za filtry to średnio 30-70 złotych.


Rozpiętość cenowa urządzeń do filtrowania wody jest równie duża, co ilość ich rodzajów. Najczęściej cena zależy od poziomu zaawansowania danego systemu. Na szczęście zazwyczaj koszt eksploatacji nie jest wysoki. Biorąc pod uwagę szerokie korzyści wynikające z doboru odpowiedniego filtra wody, jego koszt staje się po prostu inwestycją w nasze zdrowie i komfort.


rodzaje wkładów węglowych do filtrów wody

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel