Węgiel aktywny: co to jest i jaką pełni rolę w filtracji?

2021-06-09
Węgiel aktywny: co to jest i jaką pełni rolę w filtracji?

Węgiel aktywny: szara (czarna ;) ) eminencja filtracji

Każdy, kto kiedykolwiek szukał dla siebie odpowiedniego filtra, prędzej czy później zetknął się z takim hasłem, jak wkład węglowy, filtr węglowy, filtr z węglem aktywowanym/aktywnym... Co kryje się pod tym pojęciem? Co daje filtr węglowy do wody? Jakie są właściwości filtrów do wody z węglem aktywnym? Aby się o tym przekonać, przyjrzyjmy się cechom tego niepozornego surowca.

Węgiel aktywowany, węgiel aktywny: co to jest?

Węgiel aktywny czy też aktywowany - nazw tych używa się wymiennie. Węgiel aktywny to rozdrobniony węgiel pierwiastkowy, w którego skład wchodzi sadza, drobny grafit i popiół. Do jego produkcji używa się drewna, torfu lub odpadów produkcji rolniczej: łupin, skorup, pestek, nasion. Za jeden z najlepszych jakościowo uważa się węgiel aktywny ze skorup orzecha kokosowego. W pierwszej kolejności składniki są poddane karbonizacji, innymi słowy zwęgleniu, w temperaturze powyżej 600oC. Na tym etapie powstaje węgiel, jednak nie ma on jeszcze żadnych wyjątkowych właściwości.


Jak ze "zwykłego węgla" powstaje węgiel aktywowany?

Jak można się domyślić po nazwie, węgiel musi zostać poddany aktywacji. Jest to forma obróbki, polegająca na zgazowaniu surowca w temperaturze około 800-950oC. W tym celu używa się pary wodnej lub ditlenku węgla. W efekcie tego procesu, drobinki węgla nabierają porowatości i zdolności do adsorbcji. Dopiero teraz produkt nabiera pożądanych cech i staje się węglem aktywowanym. Na koniec węgiel zostaje oczyszczony i odpylony, po czym jest gotowy do użytku.


Właściwości węgla aktywowanego

Węgiel aktywny jest niezrównanym adsorbentem, czyli "pochłaniaczem". Adsorbentem nazywamy substancję, której nawet niewielka porcja posiada bardzo dużą powierzchnię. Dzięki niezwykle porowatej strukturze, węgiel aktywny spełnia ten warunek idealnie. Jego powierzchnia może wynosić nawet do 3300 m2/g. Mówiąc obrazowo, łączna powierzchnia drobinek w 1 gramie węgla aktywnego może być równa powierzchni ponad 12 kortów do tenisa! Co za tym idzie, węgiel aktywny ma niezrównaną zdolność do wyłapywania i zatrzymywania wszelkich zanieczyszczeń.

Do listy zalet węgla aktywnego należy dodać, że jest on nietoksyczny, niedrogi w produkcji, łatwy do utylizacji.

Zastosowanie węgla aktywnego

Wobec powyższych cech nie dziwi fakt, że węgiel aktywny znajduje szerokie zastosowanie. Wymieńmy choć kilka z nich:

  • W medycynie stosowany jest w formie pastylek lub kapsułek, jako lek na dolegliwości układu pokarmowego.

  • Węgiel aktywny ostatnio rozgościł się także w branży kosmetycznej. Zastosowany w kosmetykach myjących, maseczkach do twarzy czy peelingach, pozwala na dokładne oczyszczanie i detoksykację skóry. Występuje też jako dodatek do past do zębów, który zwiększa ich właściwości czyszczące i wybielające.

  • W przemyśle chemicznym stosuje się go jako katalizator, a niekiedy jako nośnik stały dla innych katalizatorów.

  • Węgiel aktywny sprawdza się także jako składnik pochłaniaczy gazów w maskach przeciwgazowych, klimatyzatorach, oczyszczaczach powietrza, a nawet... w filtrach papierosów.

  • O tym, że stosuje się go w filtrach wody, już wiemy. Warto jednak wspomnieć, że dotyczy to nie tylko niewielkich filtrów domowych, ale nawet tych działających na skalę przemysłową. Filtry węglowe sprawdzają się także w branżach, w których woda musi spełniać wyśrubowane standardy.

Co usuwa filtr węglowy do wody, jak działa wkład z węglem aktywnym?

Wiemy już, że węgiel aktywny to prawdziwy "pochłaniacz zanieczyszczeń" :) łatwo się zatem domyślić, że jest on idealnym surowcem do filtrów wody.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr węglowy z wody? Oto najważniejsze efekty, jakie osiągniemy:

  • Jak wskazują aktualne badania, filtry z węglem aktywnym są skuteczne w całkowitym usuwaniu od 60 do 80 substancji chemicznych, a także zauważalnej redukcji kolejnych 52 substancji.

  • Oprócz chemikaliów, węgiel skutecznie wyłapuje herbicydy i pestycydy, a także większość nieorganicznych zanieczyszczeń.

  • Filtry węglowe usuwają z wody także chlor i jego pochodne, które odpowiadają za nieprzyjemny smak i zapach "kranówki", a także za problemy skórne po kąpieli w chlorowanej wodzie.


Podsumowując...

Nasi Klienci często pytają czy warto zastosować filtr węglowy do wody. Odpowiedź jest twierdząca - nie mamy co do tego wątpliwości. Filtry węglowe do wody występują w różnej postaci: na kran, pod zlew czy też jako popularny dzbanek. Oczywiście różnią się one wydajnością i stopniem zaawansowania, ale łączy je jedno: Wszystkie pozwalają skorzystać z niezrównanych właściwości węgla aktywnego, który poprawi jakość, czystość i smak wody.

 

wkłady węglowe do filtrów wody

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel