Zmiękczacze wody a zdrowie: pytania i odpowiedzi (cz.2)
Czy zmiękczanie wody jest zdrowe?
Zmiękczacze wody na cały dom to wszechstronne urządzenia, pozwalające rozwiązać wiele problemów jednocześnie. Niekiedy jednak pojawiają się wątpliwości: jak proces zmiękczania wody wpływa na zdrowie? Zmiękczona woda do kąpieli, pralki, zmywarki i innych urządzeń ma same plusy, ale jak to jest z jej piciem? Dziś serwujemy kolejną porcję odpowiedzi naszego eksperta. W poprzednim wpisie poruszyliśmy podstawowe kwestie związane z działaniem filtrów zmiękczających wodę. Tym razem na tapecie temat: centralny zmiękczacz wody a zdrowie użytkowników. Czy picie miękkiej wody jest zdrowe?
Zapraszamy na drugi zestaw odpowiedzi naszego eksperta!
1. Czy woda po zmiękczaczu jest destylowana lub demineralizowana?
Z tym pytaniem można spotkać się na wielu forach w sieci. Jednak uspokajamy: to mit! Aby się o tym przekonać, wystarczy poznać skład wody sieciowej. Zanim dostanie się ona do zmiękczacza wody, zawiera szereg minerałów. Oprócz magnezu i wapnia, woda sieciowa zawiera także chlor, sód, potas, żelazo, cynk, mangan i fluor. Proces zmiękczania polega na redukcji nadmiaru tylko dwóch pierwszych minerałów, a także w niewielkim stopniu żelaza i manganu. Łatwo więc zauważyć, że woda po zmiękczaczu jest znacznie bogatsza od demineralizowanej, bowiem szereg korzystnych dla zdrowia składników pozostaje bez zmian.
2. Czy redukcja wapnia i magnezu w wodzie spowoduje ich niedobory w organizmie?
To także częsta obawa naszych Klientów. Na szczęście niesłuszna. Choć żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody faktycznie redukuje ilość wapnia i magnezu, to ten fakt nie ma wielkiego wpływu na zaspakajanie ich zapotrzebowania w organizmie. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, że pierwiastki te przyswajamy głównie... wraz z pożywieniem. Nawet, gdybyśmy chcieli dostarczyć ich wystarczającą ilość przy pomocy samej tylko wody pitnej, musielibyśmy wypijać jej niebotyczne ilości, co mija się z celem. Lepszym sposobem jest zadbanie o zróżnicowaną dietę. Jeśli w naszym menu nie brakuje warzyw i owoców, a także serów, jaj i orzechów, to nie musimy obawiać się o deficyty związane ze zmiękczeniem wody.
3. Co ze szkodliwością sodu w wodzie po zmiękczaczu?
Konsekwencją oczyszczenia wody z nadmiaru magnezu i wapnia jest zwiększenie w niej zawartości sodu. Każdemu z nas obiło się o uszy, że jego duże ilości są szkodliwe dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że zmiękczacz wcale nie podnosi drastycznie poziomu sodu w wodzie: 3 litry wody po zmiękczaczu zawierają go zaledwie tyle, co jedna kromka chleba!
Podobnie jak w przypadku magnezu i wapnia, także w przypadku sodu większą rolę odgrywa właściwa dieta. Jeśli obawiamy się, że spożywamy go zbyt dużo, to w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jakość posiłków.
Ilość sodu w wodzie po zmiękczaczu powinny kontrolować osoby, które z przyczyn zdrowotnych stosują zaleconą przez lekarza dietę niskosodową. W takiej sytuacji sód obecny w wodzie pitnej należy wliczać w dzienny bilans. We wszystkich pozostałych sytuacjach, wodę po zmiękczaczu można pić bez obaw.
4. Czy woda po zmiękczaczu wypłukuje z organizmu mikroelementy?
Na to pytanie poniekąd odpowiadają powyższe akapity. Woda po zmiękczaczu nie jest jałowa ani demineralizowana, a więc nie ma powodów twierdzić, że wypłukuje minerały z naszego organizmu. Jeśli mimo wszystko nie mamy przekonania do poziomu jej zmineralizowania, można zastosować dodatkową mineralizację lub ustawić zmiękczacz tak, aby woda zachowała pożądany stopień twardości. Czy można pić wodę po zmiękczaczu bez obaw o zdrowie? Ponownie odpowiedź brzmi: TAK :)
5. Czy możliwa jest mineralizacja wody po zmiękczaczu?
Jeśli preferujemy wodę o wyższym stopniu zmineralizowania, wcale nie musimy rezygnować ze zmiękczacza. Jego działanie można uzupełnić filtrem kuchennym, np. odwróconej osmozy z mineralizatorem. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się miękką wodą w całym domu, a w kuchni dodatkowo oczyszczoną i zmineralizowaną wodą po osmozie.
Innym sposobem jest zastosowanie zmiękczacza wody z mieszaczem. Jest to rozwiązanie pozwalające regulować stopień zmiękczenia wody do pożądanego przez nas poziomu. Woda będzie mieć wówczas odpowiednio obniżony poziom twardości, a jednocześnie zachowa oczekiwany przez nas poziom zmineralizowania. Jaką twardość wody powinniśmy mieć w domu? Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na temat zmiękczaczy wody. Potrzebujesz porady? Już teraz skontaktuj się z naszym ekspertem!
Napisz na info@prostozkranu.pl lub zadzwoń: 512 290 310