Zmiękczacze wody: pytania i odpowiedzi (cz.1)
Zmiękczacze wody na cały dom: pytania i odpowiedzi
Problem twardej wody jest w naszym kraju powszechny. Pytania o sposoby na jej zmiękczanie są jednymi z tych, z którymi spotykamy się w naszej pracy właściwie codziennie. Nie jest tajemnicą, że najlepszym sposobem są centralne zmiękczacze wody, ponieważ pozwalają rozwiązać problem wysokiej twardości wody w całym domu. Wraz z rosnącą popularnością tych urządzeń, rośnie też ciekawość: jak działają filtry zmiękczające wodę? Jakie są wady i zalety zmiękczaczy wody? Zebraliśmy pytania nurtujące naszych Klientów.
Zapraszamy na pierwszą porcję odpowiedzi naszego eksperta!
1. Centralny zmiękczacz wody: czy warto?
Jeśli twardość wody w Twoim domu wynosi powyżej 10 stopni niemieckich, to tak, warto. Ale możesz to również ocenić także wspomagając się poniższymi pytaniami:
- Czy w Twoim domu pojawiają się uciążliwe osady z kamienia na sanitariatach i armaturze?
- Czy masz wrażenie, że po kąpieli skóra jest ściągnięta i podrażniona, a włosy suche lub sztywne?
- Czy irytują Cię zacieki na naczyniach, widoczne szczególnie na szkle?
- Czy masz wrażenie, że pralka lub zmywarka nie są tak skuteczne, jak powinny?
- Czy Twój czajnik wymaga częstego odkamieniania, a herbata bywa mętna lub pełna drobinek kamienia?
Być może jak większość naszych Klientów odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie lub większość z tych pytań. Jeśli tak, to rzeczywiście centralny zmiękczacz wody może być wart uwagi.
2. Jak działa zmiękczacz wody?
Centralne zmiękczacze wody to urządzenia zawierające specjalną żywicę jonowymienną. Podczas kontaktu ze złożem, woda zostaje pozbawiona odpowiedzialnych za twardość jonów, głównie magnezu i wapnia. Zostają one zamienione na jony sodu, czego efektem jest zmiękczenie wody w domu. Aby żywica jonowymienna zachowała swoje właściwości, konieczna jest jej regeneracja. Urządzenie pobiera sól tabletkowaną oraz wodę. Tak powstała solanka odświeża właściwości jonowymienne złoża, dzięki czemu jest ono gotowe do dalszego zmiękczania wody. W nowoczesnych urządzeniach proces ten odbywa się automatycznie. Użytkownik musi pamiętać jedynie o tym, by regularnie wsypywać sól w tabletkach do zmiękczacza wody.
3. Jak dobrać zmiękczacz wody na cały dom?
Aby wybrać odpowiednie urządzenie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- Liczbę osób, które będą korzystać ze zmiękczonej wody (a więc domowników)
- Liczbę punktów poboru wody w budynku (w domach z trzema łazienkami może sprawdzić się inne urządzenie niż w tych z jedną łazienką)
- Realne zużycie wody w skali miesiąca
- Stopień twardości wody w budynku
Najlepiej zanotować powyższe dane i zwrócić się o poradę do eksperta. Bardziej szczegółowo proces wyboru zmiękczacza opisaliśmy TUTAJ.
4. Jak dobrać zmiękczacz wody do pralki, zmywarki, prysznica...
Wyróżniamy różne sposoby ochrony pralki, zmywarki czy prysznica przed szkodliwością twardej wody. Jeśli zależy nam tylko na punktowym działaniu, montowanym tuż przy danym urządzeniu, wówczas z pomocą przychodzą filtry zmywarkowe lub łazienkowe. Ich zaletą jest łatwy montaż i niska cena zakupu, a także dostępność wymiennego złoża, pozwalającego przedłużać działanie filtra do pralki czy zmywarki. Warto jednak pamiętać, że ich działanie polega nie tyle na zmiękczeniu wody, co ochronie wnętrza urządzenia przed kamieniem. Dzieje się tak, ponieważ filtry te nie zawierają złoża jonowymiennego, a polifosfat. Takie filtry pomogą ochronić domowe urządzenia czy też poprawią parametry wody do kąpieli. Warto zaznaczyć, że posiadacze centralnego zmiękczacza wody nie muszą stosować dodatkowego filtra do pralki, zmywarki czy prysznica. Centralny zmiękczacz wody nie tylko zmiękczy wodę do tych urządzeń ale także ochroni nas przed innymi przykrymi skutkami wysokiej twardości wody.
5. Jak często następuje regeneracja zmiękczacza wody?
Wszystko zależy od objętości złoża w danym urządzeniu, twardości doprowadzanej do niego wody oraz jej zużycia w budynku. W zależności od typu urządzenia oraz nadanych ustawień, regeneracja będzie odbywać się po zmiękczeniu określonej ilości wody, albo po zadanym z góry czasie (np. co 10 dni). Warto zaznaczyć, że regeneracja zmiękczacza wymaga zużycia soli oraz wody. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb. Ci spośród naszych Klientów, którzy oczekują bezkompromisowej jakości oraz najniższych kosztów eksploatacji, wybierają centralne zmiękczacze wody EcoWater. W przypadku serii Comfort zużycie soli jest o 50% niższe niż w standardowych urządzeniach, w przypadku serii eVolution nawet 75%!
Już wkrótce przedstawimy dalszą część pytań i odpowiedzi na temat zmiękczaczy wody. Potrzebujesz porady? Już teraz skontaktuj się z naszym ekspertem!
Napisz na info@prostozkranu.pl lub zadzwoń: 512 290 310