Dla spragnionych wiedzy: ciekawostki o wodzie (cz.2)

2020-09-04
Dla spragnionych wiedzy: ciekawostki o wodzie (cz.2)

Ciekawostki o wodzie: nie tylko dla uczniów!

Nowy rok szkolny zaczął się już na dobre. Choć nie tęsknimy za kartkówkami, to uważamy, że świeża porcja wiedzy jest dobra dla każdego :) Co ma wspólnego z wodą największy ssak świata? Gdzie można spotkać miękką wodę? Ile kosztuje zmiękczanie wody w domu? Cieszy nas, że tak bardzo przypadł Wam do gustu poprzedni wpis o ciekawostkach, dlatego nasz ekspert serwuje kolejną porcję zaskakujących informacji o wodzie. 

 Oto garść ciekawostek na dziś!


dlaczego woda wysusza skore
  • Gdyby cała woda obecna na kuli ziemskiej pokrywała naszą planetę równomiernie, to powstałby ogromny ocean głęboki na 3,7 km!

  • Pomimo, że "Błękitna Planeta" swój przydomek zawdzięcza właśnie dużej ilości wody, to jej niedobór zagraża aż 30 krajom.

  • Ssaki kojarzą nam się ze zwierzętami lądowymi, ale niektóre z nich doskonale przystosowały się do życia w wodzie. Foki, morsy, niedźwiedzie wieloryby... Łączą je duże rozmiary ciała, wysoki poziom tkanki tłuszczowej oraz opływowy kształt.

  • Skoro już jesteśmy przy ssakach morskich... największym z nich jest Płetwal Błękitny, mierzący ponad 33 metry i ważący przeszło 200 ton. Jest to nie tylko największy ssak morski, lecz także największe zwierzę na naszej planecie!
  • Prawie 99% słodkiej wody na Ziemi tkwi w lodowcach oraz pod ziemią.

  • Zakup preparatu do usuwania kamienia w łazience, w kuchni, a także odkamieniacza do czajnika, wody demineralizowanej do żelazka i tabletek chroniących pralkę to około 60 złotych. Co ciekawe, koszt eksploatacji centralnego zmiękczacza wody wynosi średnio około 20 zł miesięcznie, a rozwiązuje wszystkie te problemy.
  • Najgłębszym jeziorem w Polsce jest Hańcza. Jego głębokość to aż 108,5 m! Drugie w kolejności jest jezioro Drawsko z głębokością 79,7 m.

  • Woda deszczowa jest wodą miękką, ponieważ zawiera względnie mało związków wapnia. Minusem jest jednak jej czystość, która zależy od jakości powietrza na danym obszarze. Może zawierać sadzę, pyły przemysłowe a nawet mikroorganizmy. Jedynym sposobem na pozyskanie wody miękkiej i czystej jednocześnie, są filtry zmiękczające wodę.
  • Najdroższą wodą mineralną świata jest Acqua di Cristallo – Tributo a Modigliani. Butelka tej wody o pojemności 1250 l została sprzedana za... 60 tysięcy dolarów! Jest to zasługa nietuzinkowego opakowania: butelka pokryta została 24 karatowym złotem.

  • Morze Bałtyckie jest najmniej zasolonym morzem na Ziemi. Jest to spowodowane brakiem wysokich temperatur, które powodowałyby parowanie wody. Zasolenie Bałtyku wynosi około 7 promili. Dla poszukiwaczy ciekawostek...

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka: już ponad 35 000 osób przeczytało nasz wpis na temat odwróconej osmozy :) Odwiedź blog naszego eksperta i dowiedz się więcej o zmiękczaniu wody w domu i innych ciekawych tematach!Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel