Dla spragnionych wiedzy: zimowe ciekawostki o wodzie i śniegu (cz.3)

2020-12-09
Dla spragnionych wiedzy: zimowe ciekawostki o wodzie i śniegu (cz.3)

Zimowa porcja wodnych ciekawostek

Jak już wspominaliśmy w poprzednich częściach, uwielbiamy ciekawostki o wodzie! Tym razem nasz ekspert dał się porwać zimowej aurze, która powoli zaczyna gościć za oknem. Co za tym idzie, wyjątkowo zapraszamy na ciekawostki o wodzie w formie... stałej :) 

pomysł na prezent dla mamy i taty, babci i dziadka... dla każdego!

Ciekawostki o wodzie, śniegu i zimie

Czy wiecie jaka była najniższa temperatura, jaką odnotowano na kuli ziemskiej? Czy płatek śniegu może być większy od talerza? Czy śnieg naprawdę jest biały, a może ma inny kolor? Odpowiedzi nas zaskoczyły!


 •  Czy wiesz, że nawet 80% światowych zasobów słodkiej wody to śnieg i lód? Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to całkowita ilość słodkiej wody na Ziemi szacowana jest na 35 mln m3, z których większość znajduje się na Antarktydzie.

 • Choć płatki śniegu występują w nieskończonej ilości kształtów, to jedno je łączy: każdy z nich jest sześcioramienny.

 •  Zwykle śnieg kojarzy nam się z bielą, ale to tylko efekt odbijającego się w nim światła. W rzeczywistości śnieg, zupełnie jak woda, jest... przezroczysty!

 •  Każdej zimy na Ziemię spada nie mniej niż jeden kwadrylion płatków śniegu. Ile to kwadrylion? To jedynka i 24 zera, a więc imponująca liczba! :)

 • Jeśli już mowa o robiących wrażenie liczbach: największy płatek śniegu znalazł się w księdze rekordów Guinnessa. Jego szerokość wynosiła 38 cm, a grubość aż 3 cm. Został on zaobserwowany w USA w stanie Montana.

 •  Gorąca kąpiel to ulubiona, zimowa rozgrzewka wielu z nas. Warto wiedzieć, że optymalną temperaturą wody dla przyjemnego rozgrzania jest około 40oC. Co ciekawe, aby woda do kąpieli miała odpowiednie parametry dla naszej skóry, wystarczy zastosować prosty w montażu kąpielowy filtr do wody. Są wśród nich słuchawki prysznicowe z ukrytym wymiennym wkładem filtrującym!

 • Zima i kwitnące drzewa? To możliwe! Chińskie drzewo śliwy kwitnie jeszcze przed wiosną; z tego powodu jest uważane za symbol witalności i wytrzymałości.

 • Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, zimą nasza skóra traci wodę szybciej, niż latem! Jest to spowodowane naprzemiennym działaniem na naszą skórę mrozu i powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

  Szczypiący mróz osłabia funkcje ochronne skóry, a suche, ciepłe powietrze wewnątrz budynków przyspiesza parowanie z niej wody. Dlatego wszystkim naszym Klientom przypominamy, by zimą zawsze mieć pod ręką świeżą wodę z dzbanka filtrującego lub butelki wielorazowej.

 • Dźwięk nazwy Mors kojarzy nam się głównie z pokaźnym, zimnolubnym ssakiem morskim, ewentualnie ze słynnym alfabetem Morse'a. Warto jednak poznać też... mors z owoców! Ten słodko-kwaśny napój można pić na zimno lub na gorąco, dlatego sprawdzi się o każdej porze roku. Zawiera sporo witamin i przeciwutleniaczy, dzięki czemu sprzyja poprawie odporności zimą. Zapraszamy TUTAJ po przepis na mors z jagód i wody filtrowanej :)

 

Na koniec odpowiedź na pytanie o rekord temperatury:

21 lipca 1983 roku na Antarktydzie została odnotowana rekordowo niska temperatura: -98,2oC!


Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, by nie przegapić kolejnych ciekawostek i praktycznych porad eksperta!


Zobacz inne ciekawostki! 
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel