Jaka woda dla kota i psa?

2022-08-08
Jaka woda dla kota i psa?

Jakość spożywanej wody jest istotna nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Najważniejsza jest jej czystość, czyli brak obecności składników, które mogłyby wykazywać działanie szkodliwe dla zdrowia. Niewiele osób zastanawia się nad tym, jaką wodę powinien pić pies i kot. Najczęściej podaje im tą pochodzącą bezpośrednio z kranu. Czy to dobry wybór?

Woda dla psa i kota – dlaczego jest tak ważna?

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia dla wszystkich organizmów. Oczywiście dotyczy to także zwierząt domowych. Choć przeważnie piją one znacznie mniej niż ludzie, to jakość spożywanych przez nie płynów jest równie istotna. Oczywiście domowi pupile są mniej podatni na wpływ niektórych mikroorganizmów. Nikogo przecież nie dziwi widok psa czy kota, które gaszą pragnienie prosto z kałuży lub ze stawu.

Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o podawaniu pupilowi świeżej wody. Częstym błędem jest między innymi rzadka jej wymiana i brak dbałości o czystość miski. W takim pojemniku mogą rozwijać się glony i bakterie.

Najważniejszym obowiązkiem opiekuna jest przede wszystkim zapewnienie swoim podopiecznym stałego dostępu do czystej wody. Niezależnie od tego, czy twój pies mieszka w domu, czy przez większość czasu przebywa w ogródku, jego miska zawsze powinna być pełna i umożliwiać mu zaspokojenie pragnienia tak często, jak tego potrzebuje. Dotyczy to także kotów – piją bardzo mało i jest to dla nich zupełnie naturalne, ale mimo wszystko zawsze powinny mieć do dyspozycji pojemnik z czystą i świeżą wodą. Weterynarze radzą, by postawić kilka misek w różnych miejscach w domu, aby zachęcić pupila do częstszego picia.

Jaka woda dla kota i psa?

Woda dla psa i kota powinna być przede wszystkim czysta i często wymieniania. Należy także pamiętać, aby była ona niegazowana i podawana w odpowiedniej temperaturze, nie za wysokiej i nie za niskiej.

Czy należy zwracać uwagę na jej parametry, takie jak twardość czy pH? Jeśli zastanawiasz się nad podaniem zwierzęciu twardej wody dla kota i psa nie powinno stanowić to problemu. Większość ekspertów uważa, że nie spowoduje to u nich żadnych problemów zdrowotnych. Niektórzy odradzają jednak stosowanie nieuzdatnionej wody z kranu. Wynika to przede wszystkim z obecności chloru i innych substancji chemicznych. Nie są one szkodliwe dla ludzi, jednak są niezalecane do spożywania przez zwierzęta. Aby je wyeliminować, warto wykorzystać filtry węglowe z wymiennymi wkładami.

Woda dla kota i psa ma zatem spore znaczenie – dzięki niej zwierzęta są zdrowe i w dobrej kondycji. Warto zatem zwracać uwagę na to, jakie płyny się im podaje. Najważniejszym aspektem jest czystość wody i brak obecności substancji mogących wykazywać szkodliwy wpływ na organizm pupila, takich jak na przykład chlor.

Woda dla kota i psa – rola zmiękczaczy

Jeśli zastanawiasz się, jaką wodę powinien pić Twój pies, by była dla niego w pełni bezpieczna i zdrowa, możesz rozważyć instalację zmiękczacza. Są to urządzenia, które wychwytują z cieczy jony wapnia oraz magnezu i zastępują je jonami sodu. Właściwości uzdatnionej  wody są korzystniejsze zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Jaka woda dla psa i kota?

Inwestycja w filtr to dobry wybór dla wszystkich członków rodziny, również tych czworonożnych. Jakość spożywanej wody ma duże znaczenie dla wszystkich żywych organizmów, niezależnie od ich gatunku. Co więcej, stosowanie zmiękczaczy wpływa pozytywnie na walory smakowe, chociaż tutaj oczywiście wpływ mają także indywidualne preferencje.

Filtry z systemem odwróconej osmozy

Aby poprawić właściwości wody w kranie, możesz rozważyć także zakup filtra wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy. Uwalnia on ciecz od wszelkich zanieczyszczeń, w tym:

  • wirusów,
  • bakterii,
  • chloru,
  • szkodliwych mikroorganizmów.

Masz zatem pewność, że zapewniasz sobie dostęp do w pełni bezpiecznej wody.

Jak zadbać o dobrą wodę nie tylko dla psa i kota?

Woda o optymalnych parametrach jest ważna dla wszystkich organizmów żyjących, wliczając w to ludzi oraz domowych pupili. Jeśli więc chcesz zadbać o to, by każdy członek Twojej rodziny, również ten czworonożny, spożywał napój wysokiej jakości, który korzystnie wpłynie na jego zdrowie, pomyśl o instalacji filtra kuchennego. Wśród polecanych produktów znajdują się między innymi:

A jeśli nie chcesz instalować filtra, możesz postawić po prostu na dzbanek filtrujący, który także pozwoli Ci uzyskać wodę o doskonałych właściwościach. Ciekawą propozycję stanowi między innymi szklany dzbanek filtrujący Wessper AquaMax Crystalline 3,3l z 12 wkładami w zestawie!

Polecane

pixel