2020-03-13

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza: najdokładniejsze filtry do wody pitnej

Filtry odwróconej osmozy do wody cieszą się opinią najlepszych systemów. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Po pierwsze, w kwestii oczyszczania wody, systemy osmozy nie mają sobie równych. Po drugie mnogość wariantów sprawia, że stały się dostępne dla każdego. W naszej ofercie znajdują się filtry osmozy w cenie już od 350 zł. Kolejną zaletą jest możliwość dostosowania systemu osmozy do indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie wkładów do osmozy. Wystarczy dobrać wkłady do parametrów filtrowanej wody. Możemy zdecydować się na filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem lub innymi wkładami uszlachetniającymi. Dzięki temu możemy wodę nie tylko oczyścić, ale też poddać mineralizacji czy też jonizacji.Zalety korzystania z filtra osmozy:

krystalicznie czysta woda bez plastiku oszczędzanie na wodzie pitnej picie wody z kranu
krystalicznie czysta woda pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń ekologiczne rozwiązanie: pozwala ograniczyć zużycie plastiku oszczędny sposób na wodę pitną; możliwość wyboru systemów "na każdą kieszeń" wygoda picia wody prosto z kranuJak działa proces odwróconej osmozy?

W naturalnych warunkach mamy do czynienia z procesem osmozy. Polega na przepływie cząsteczek rozpuszczalnika przez półprzepuszczalną błonę. Przepływ ten odbywa się od obszaru o wyższym stężeniu do obszaru o niższym stężeniu. Właściwości błony osmotycznej posiadają np. korzenie roślin a nawet... nasze jelita.

Przełomem w dziedzinie filtracji wody było odkrycie, że proces ten można odwrócić. W 1952 roku powstały tzw. membrany poliamidowe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, zanieczyszczona woda przechodzi przez membranę w sposób odwrotny do tego znanego z przyrody. Tak powstaje krystalicznie czysta woda osmotyczna. To rewolucyjne zjawisko zostało nazwane odwróconą osmozą.


Tajemnicą skuteczności tego rodzaju filtrów jest membrana osmotyczna. Jest to cienki materiał o niezwykle małej porowatości. Wynosi ona zaledwie 0,0001 mikrona. To wielkość 10 000 000 razy mniejsza niż jeden milimetr! To właśnie dlatego filtry osmotyczne są tak skuteczne. Woda napiera na membranę osmotyczną z odpowiednim ciśnieniem. Ze względu na rozmiar otworów w membranie, na drugą stronę przedostaje się tylko cząsteczka wody. Wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymane. Filtry odwróconej osmozy do wody pitnej są w stanie zatrzymać większość szkodliwych związków chemicznych. Co ważne, filtry odwróconej osmozy usuwają z wody nawet bakterie i wirusy.

 


Schemat działania odwróconej osmozy

 

Co to jest i jak działa membrana osmotyczna w filtrach odwróconej osmozy?

Membrana do filtra odwróconej osmozy przypomina nieco walec pokryty warstwami folii. Zanieczyszczona woda wprowadzana jest na powierzchnię membrany pod ciśnieniem. Cząsteczki czystej wody przedostają się na drugą stronę membrany. Zanieczyszczenia zatrzymują się na niej. Efektem działania membrany osmotycznej jest uzyskanie krystalicznie czystej wody. Pozostałe po procesie filtracji zanieczyszczenia zostają odprowadzone do ścieku. Dlatego wszystkie systemy osmozy należy podpiąć do kanalizacji. Co za tym idzie, proces odwróconej osmozy jest procesem stratnym. Jednak dzięki odprowadzeniu zanieczyszczeń do kanalizacji, membrana zachowuje dłużej sprawność. Dla przedłużenia żywotności filtra odwróconej osmozy stosuje się do niego wkłady mechaniczne oraz węglowe.

Nowoczesne, komfortowe systemy osmozy

Nowoczesne systemy osmozy to nie tylko wygoda picia wody z kranu. Producenci dokładają starań, aby obsługa urządzeń była prosta i intuicyjna.

Doskonałym przykładem jest filtr osmotyczny Morion marki Aquaphor. Pasujące do niego wkłady wykonane zostały w technologii Click&Turn. Dzięki temu można je samodzielnie wymieniać w niezwykle prosty sposób. Wymiana nie wymaga wizyty serwisanta, co w perspektywie prowadzi do oszczędności. Kolejną innowacją jest najmniejszy, dzbankowy filtr odwróconej osmozy. Aquaphor DWM-31 to kompaktowy system wyposażony w poręczny dzbanek. DWM-31 łączy jakościową filtrację, niewielkie wymiary i wygodę obsługi. Innym godnym uwagi wariantem jest system osmozy Supreme Premium. Produkty z tej serii wyróżnia wyjątkowa wydajność. Dzięki zastosowaniu membran Filmtec 100 GPD zbiornik napełnia się szybciej. Funkcjonalność osmozy Supreme Premium doskonale uzupełnia szeroki wybór wkładów liniowych.

 systemy odwróconej osmozy w sklepie prosto z kranu
filtry odwróconej osmozy morion aquaphor supreme i inneTo tylko niektóre z naszych propozycji, jeśli chodzi o filtry odwróconej osmozy. Wszystkie je łączy nowoczesna technologia i skuteczność filtracji, jakiej nie są w stanie zapewnić inne filtry. Który z systemów odwróconej osmozy sprawdzi się u Ciebie? Nasi eksperci chętnie pomogą w wyborze!


 

Polecane

pixel