Darmowa dostawa od 200,00 złBezproblemowa rezygnacja do 14 dni
Zamów ponownie info@prostozkranu.pl12 201 86 86, 512 290 310

Wkład do dzbanka Brita lub Aquaphor, a może tańszy zamiennik?

2021-05-19
Wkład do dzbanka Brita lub Aquaphor, a może tańszy zamiennik?

Dzbanek filtrujący wodę: podręczny sposób na oszczędność

Dzbanki filtrujące wodę Brita czy Aquaphor to najtańsze i zarazem najprostsze w obsłudze filtry kuchenne. To podręczne urządzenie stało się już standardowym wyposażeniem kuchni w naszym kraju. Każdy, kto używa dzbanka, może łatwo zauważyć różnicę w smaku wody, która dzięki filtracji pozbawiona jest nieprzyjemnego posmaku zanieczyszczeń i chloru. Wielu z nas decyduje się także na dzbanek, aby wyeliminować dziesiątki zbędnych, plastikowych butelek miesięcznie. Oprócz redukcji plastikowych odpadów, dzbanek filtrujący pozwala także oszczędzić pieniądze.

Ile oszczędzamy używając dzbanka? 

Łatwo wyobrazić sobie skalę oszczędności. 1,5 litra popularnej wody źródlanej kosztuje około 2,30 zł. Używając dzbanka filtrującego, w zależności od wybranego wkładu za tę kwotę uzyskamy około 20-35 litrów świeżej wody o parametrach zbliżonych do wspomnianej wody źródlanej. Tak więc 1,5 litra wody możemy otrzymać nie za 2,30 zł, ale za średnio kilkanaście groszy. To cena, jaką uzyskujemy stosując przebadane i skuteczne wkłady do dzbanka filtrującego marki Brita lub Aquaphor.

Niektórzy szukają dalej idących oszczędności i poszukują zamienników filtrów do dzbanka Brita czy Aquaphor. Czy słusznie?
woda gazowana w domu

Filtr Aquaphor Maxfor, wkład Brita Maxtra Plus, a tańszy zamiennik: czy warto?

Nie jest tajemnicą, że producenci dzbanków filtrujących trzymają się pewnych standardowych wymiarów. Efektem tego, często zdarza się, że wkłady produkowane przez daną firmę są kompatybilne z dzbankami konkurencji. Choć każdy z producentów chciałby oczywiście uniknąć takiej sytuacji, to powiedzmy sobie szczerze: najważniejsze jest bezpieczeństwo, a dopóki wybieramy zamienniki zaufanych producentów, raczej sobie nie zaszkodzimy. Jednak nie każdy zamiennik wkładów do filtra Brita czy Aquaphor jest w pełni bezpieczny...

W sieci od pewnego czasu można znaleźć aukcje oferujące komplet kilku wkładów w zaskakująco niskiej cenie. Zazwyczaj na aukcji nie jest podana nazwa producenta, lub też jest podana nazwa, która nic nam nie mówi i ciężko znaleźć w sieci jakiekolwiek informacje na jej temat. Choć na pierwszy rzut oka oferta może się wydawać atrakcyjna, warto jednak zastanowić się nad dwiema rzeczami: skutecznością takich wkładów, ale przede wszystkim nad bezpieczeństwem. Dlaczego?


Poświęcając kilka minut z łatwością znajdziemy te same produkty na portalach oferujących wysyłkę towaru z Chin. Sam fakt, że towar został tam wyprodukowany, jeszcze nie musi świadczyć źle o produkcie; wiele renomowanych firm zleca produkcję swoich towarów w wyspecjalizowanych fabrykach w Chinach. Jednak w takim przypadku, produkty przed dopuszczeniem do sprzedaży w Europie muszą spełnić szereg norm i testów, a za ich skład i bezpieczeństwo ręczy znana marka. Niestety w przypadku podróbek najczęściej tylko obudowa przypomina oryginał, ale wewnątrz wkładu raczej nie znajdziemy jakościowego węgla aktywowanego, złoża jonowymiennego, ani specjalnych włókien sorpcyjnych. Biorąc pod uwagę niskie ceny można przypuszczać, że użyte zostaną najtańsze składniki. W najlepszym przypadku, taki filtr będzie nieskuteczny. W najgorszym, może zawierać składniki niebezpieczne dla zdrowia. Ze względu na różnicę w przepisach, takie produkty nie podlegają takim normom i testom, jak wkłady znanych marek, sprzedających oficjalnie swoje produkty na terenie Unii Europejskiej. Czy w takim razie należy wierzyć deklaracjom producenta tanich zamienników, które nie są podparte żadnymi badaniami co do skuteczności i bezpieczeństwa produktu? Cóż, zalecalibyśmy w tej sytuacji zdrowy rozsądek i ostrożność.


Podsumowując...
Jak wspomnieliśmy na początku, korzystanie z dzbanka filtrującego pozwala otrzymywać pyszną wodę pitną naprawdę niedużym kosztem. Może się wydawać, że dzięki tanim zamiennikom, kwota ta będzie jeszcze niższa. Niestety w tym przypadku tracimy nie tylko na jakości filtracji, ale nawet nie mamy gwarancji bezpieczeństwa. Warto zatem zastanowić się, czy pozorna oszczędność jest warta takiego ryzyka.


 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel