Czy koronawirus jest w wodzie?

2020-05-12
Czy koronawirus jest w wodzie?

Czy koronawirus jest w wodzie?

To pytanie dosyć często pada w słuchawkach naszych telefonów. Tym artykułem pragniemy rozwiać wątpliwości, które nurtują naszych klientów. Jak podaje WHO, nie stwierdzono, aby koronawirus występował w wodzie i nie znaleziono w niej jego form przetrwalnikowych. Możemy zatem stwierdzić, w ślad za badaniami WHO, że spożywając wodę nie narażamy się na zagrożenie wirusem. Warto skupić się na tym, by sam proces pobierania wody przebiegał w sposób higieniczny. Jednym z rozwiązań jest stosowanie bezdotykowej fontanny wody pitnejjak na przykład model M-2APE marki Canaletas. 

 

Koronawirus a filtry do wody pitnej

Jak wskazuje WHO, powszechnie dostępne sposoby filtracji antywirusowej, nawet w przypadku teoretycznego pojawienia się koronawirusa w wodzie, poradzą sobie z nim bez problemu. Wskazuje na to fakt, że przy stwierdzonej obecności w ściekach koronawirusa i zastosowaniu przez oczyszczalnie ścieków standardowych metod uzdatniania, zostaje on skutecznie usunięty. Oczyszczalnie ścieków najczęściej w walce z bakteriami i wirusami stosują środki takie, jak chlor czy ozonowanie. Odbiorca końcowy więc jest bezpieczny i otrzymuje jak zawsze wodę zdatną do spożycia.

 

Zabezpieczenie wody przed bakteriami i wirusami

Jeżeli mimo wszystko czujemy się zagrożeni i wolimy „dmuchać na zimne”, to istnieje kilka możliwości. Możemy zabezpieczyć cały dom stosując lampę UV na całej instalacji. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku używania wody z ujęcia prywatnego, takiego jak studnia. Wybór jest tutaj szeroki i zależny od kilku czynników, dlatego warto skontaktować się przed zakupem ze sprzedawcą w celu poprawnego dobrania modelu lampy. O działaniu i skuteczności sterylizatorów tego typu pisaliśmy już w innym artykule. Jeśli natomiast posiadamy mieszkanie i nie mamy możliwości takiego zabezpieczenia na całej instalacji, możemy zaopatrzyć się w filtr podzlewowy i dołożyć do niego małą lampę UV przeznaczoną właśnie do tego typu urządzeń. Praktycznie każdy system podzlewowy możemy doposażyć w taką lampę, ma ona standardowe przyłącza o wielkości ¼”, które są stosowane w prawie każdym filtrze.


Podsumowując- woda nie tylko nie stanowi zagrożenia, ale jest wręcz jednym z naszych sprzymierzeńców w walce z wirusem. Po pierwsze, jak wskazują badania, regularne mycie rąk zdecydowanie zmniejsza ryzyko zarażenia. Po drugie, jak w każdej sytuacji, tak i w tej warto pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Jest to jeden z podstawowych warunków zdrowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie: odpowiedniej odporności.


Jak zapewnić sobie stały dostęp do czystej, świeżej wody pitnej w domu, bez konieczności ciągłych zakupów? Zapraszamy do lektury wpisu na ten temat.


bakteria e coli w wodzie

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel