Czy woda po zmiękczaczu nadaje się do picia?

2017-01-02
Czy woda po zmiękczaczu nadaje się do picia?

Co daje zmiękczenie wody?

To pytanie zadaje sobie wiele osób mających problemy z twardą wodą, chcących pozbyć się osadów w czajnikach, na kranach, umywalkach czy wymieniających z powodu kamienia regularnie swoje pralki. Dziś pragniemy przedstawić konkretne dane, nie przypuszczenia i mity. Mamy nadzieję, że garść faktów rozjaśni Państwu odpowiedź na zadane w tytule pytanie.

Fakty o zmiękczaniu twardej wody:

  • woda po zmiękczaczu zmienia swoje właściwości tj. zmniejsza się ilość wapnia odpowiedzialnego za twardość wody i zwiększa się ilość sodu
  • zmiękczenie wody o 1 stopień niemiecki (odH) to mniej więcej 8,2 mg Na (sodu) na każdy litr wody
  • norma spożycia sodu dla zdrowej osoby jest określana na poziomie ok. 2600 mg (jest wiele organizacji określających normy i każda podaje wartości trochę inne, należy więc traktować tę wartość orientacyjnie)



Czy picie zmiękczonej wody jest zdrowe?
Poniższy przykład pomoże rozwiać wątpliwości:

  • zakładamy, że woda w domu posiada twardość 20odH i chcemy ją zmiękczyć do poziomu 6odH - różnica w twardości wyniesie więc 14odH
  • z każdym litrem będziemy więc dostarczali ok. 115 mg Na (sodu) do organizmu (14x8,2 = 114,8)
  • zakładamy (bardzo optymistycznie, tj z dużym zapasem), że człowiek wypija codziennie 3 litry wody zmiękczonej przez zmiękczacz
  • przy wyżej założonym zużyciu wody przez mieszkańca ilość sodu jaką dodatkowo dostarczy do organizmu to ok. 354 mg Na (3 litry x 115 = 345mgNa)
  • 345 mgNa odpowiada mniej więcej zużyciu 0,87g soli kuchennej

sprawdź czy znasz odpowiedź!
Czy woda po zmiękczaczu jest zdrowa?

Nasuwa się pytanie: czy ta dodatkowa porcja soli zaszkodzi zdrowiu? Czy jest to dużo czy mało? Otóż - 0,87g soli kuchennej - to zawartość jaką posiada jedna kromka białego pieczywa. Jednocześnie 345mg Na to ok. 13% naszej normy dziennej określanej jako 2600 mg.

Jaki z tego należy wyciągnąć wniosek? W przypadku osób nie stosujących diet bezsolnych, spożywanie nawet w dużych ilościach wody po zmiękczaczu nie wpłynie znacząco na skład naszej diety. W przypadku osób borykających się z problemami zdrowotnymi, w wyniku których zalecono dietę bezsolną, picie zmiękczonej wody też może być bezpieczne. Należy wówczas ilość sodu dostarczaną wraz z wodą wliczyć w dzienny bilans spożytego sodu. Innym rozwiązaniem jest stosowanie do picia innej wody lub zastosowanie innych filtrów do wody pozwalających na usunięcie sodu.

Zmiękczacz wody: stosować, czy nie?

Mamy nadzieję, że dzięki przykładowi każdy z Państwa może samodzielnie podjąć decyzję i nie wierzyć ślepo w często nieprawdziwe informacje przekazywane przez osoby negatywnie nastawione do zmiękczaczy. Nasi eksperci od wielu lat stosują zmiękczacze wody w swoich domach. Dzięki osobistemu przetestowaniu tych urządzeń, możemy wymienić szereg ich zalet. Dzięki zmiękczaczom, można zapomnieć o uporczywych osadach z kamienia, również żywotność sprzętów AGD zauważalnie się poprawiła. Zalety zmiękczonej wody docenią także smakosze kawy i herbaty, a także osoby dbające o urodę :).

Co w sytuacji, gdy chcemy korzystać z dobrodziejstw zmiękczonej wody, ale nie mamy możliwości zamontować centralnego zmiękczacza? Wówczas warto rozważyć inne sposoby na pozbycie się kamienia z wody w domu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

Sól tabletkowana 25 kg

Sól tabletkowana 25 kg

60,00 zł brutto
pixel