Jak pozbyć się kamienia z wody w domu?
Jak pozbyć się kamienia z wody w domu?
Jest to jedno z najpopularniejszych pytań, jakie słyszymy w słuchawce telefonu. Odpowiedzi może być kilka i zależą one głównie od możliwości technicznych w lokalu, którego problem dotyczy. Jeżeli mieszkamy w domu, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie dobór odpowiedniego zmiękczacza wody. Centralne zmiękczacze pozwalają pozbyć się problemu osadzającego się kamienia w całym domu. Jednak nie w każdym domu jest możliwość zamontowania takiego urządzenia. Urządzenie to najczęściej montuje się zaraz za licznikiem wody na wejściu wody do domu. Ponadto w pomieszczeniu, w którym będzie ono stało, musi być dostęp do kanalizacji oraz prądu. Jeżeli uda się spełnić te warunki, to możemy stać się szczęśliwymi posiadaczami centralnego zmiękczacza wody (nieszczęśliwi nie istnieją ;)). Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się kamienia nawet tam, gdzie nie mam możliwości zamontowania centralnego zmiękczacza. Zapraszamy do zapoznania się z listą rozwiązań, spośród których z pewnością uda się znaleźć odpowiednie do danych warunków.
Inne sposoby zmiękczania wody w domu
A co w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości instalacji zmiękczacza wody? W takim wypadku pozostaje nam tzw. filtracja punktowa. Do kuchni dla wody spożywczej najlepszym rozwiązaniem jest system odwróconej osmozy. Są to filtry zapewniające najlepiej oczyszczoną wodę jak to tylko możliwe. Woda po osmozie jest również całkowicie zmiękczona, dzięki czemu nie pozostawia osadów w czajniku czy ekspresie. Do pralki oraz zmywarki możemy zastosować filtry pralkowo-zmywarkowe. Są to filtry, których złożem zazwyczaj jest polifosfat (polifosforan sodu). Ta substancja nie zmniejsza twardości wody. Zamiast tego, powoduje ona wytwarzanie cienkiej ochronnej warstwy w rurach/urządzeniach, która zapobiega osadzaniu się kamienia. Do łazienki można stosować filtry prysznicowe. Większość takich filtrów bazuje na złożach KDF, węgla aktywnego lub glinki turmalinu. Pomaga to obniżyć podrażniające dla skóry właściwości chloru czy jonów wapnia.
Istnieje jeszcze możliwość zamontowania stacji uzdatniających na cały dom/mieszkanie. Są to stację składające się z kilku korpusów na filtry, do których możemy wsadzić filtry zmiękczające. Są tutaj jednak pewne ograniczenia jak np. możliwość pracy takich filtrów jedynie na wodzie zimnej. W sytuacji gdzie mamy doprowadzoną do mieszkania osobno wodę zimną oraz gorącą, takie rozwiązanie już się nie sprawdzi. Warto zaznaczyć, że zmiękczanie wody poprzez stacje filtracyjne pozostawiamy na ostateczność. Filtry do nich są drogie, a w przypadku wody bardzo twardej, ich żywotność może być krótka. Komplet filtrów zmiękczających do dużych stacji typu BigBlue 20" kosztuje średnio ok. 300 zł. Taki zestaw przy wodzie bardzo twardej może przestać działać już nawet po kilku tygodniach użytkowania.
Korzyści z wody bez kamienia
Korzyści wynikających z użytkowania wody zmiękczonej jest całe mnóstwo. Jednym z najważniejszych czynników jest oszczędność. Ochraniamy nasze sprzęty AGD, dzięki czemu nie musimy ich tak często wymieniać. Woda miękka ma lepsze właściwości pieniące dzięki, czemu zużyjemy mniej środków czyszczących. Nie musimy kupować często drogich tabletek odkamieniających do ekspresów czy zmywarek. Kamień kotłowy zmniejsza wydajność naszego pieca. Co za tym idzie, płacimy więcej za gaz. Woda zmiękczona nie powoduje wytwarzania się kamienia kotłowego dzięki czemu piec nie traci wydajności.
Zmiękczenie wody w naszym domu czy mieszkaniu pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i zdrowie, a nierzadko też nerwy. Im wcześniej zdecydujemy się na filtracje, tym lepiej. Jeżeli budujemy dom, to zmiękczacz wody powinien być jednym z pierwszych urządzeń na liście zakupów. Wprowadzając się do mieszkania, warto zacząć jego wyposażanie od odwróconej osmozy. Koszty utrzymania takich urządzeń są bardzo niskie a korzyści ogromne.