Ochrona pralki i zmywarki przed kamieniem

2018-10-05
Ochrona pralki i zmywarki przed kamieniem

Ochrona pralki i zmywarki przed kamieniem

Pralka i zmywarka to urządzenia, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie codziennych porządków. Pozwalają zaoszczędzić czas i energię, które możemy przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze aktywności. Każdy, komu przytrafiła się awaria jednego z tych urządzeń przyzna, że dopiero wtedy naprawdę doceniamy ich codzienne działanie... Jak więc uchronić się przed takimi "niespodziankami"? Cóż, jest to jedna z tych sytuacji, w której lepiej zapobiegać, niż leczyć.


Twarda woda: główny wróg urządzeń AGD

Kamień zawarty w twardej wodzie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzętów domowych. Na jego szkodliwe działanie w szczególności narażone są elementy grzejne. Osadzający się na nich kamień z czasem prowadzi do uszkodzenia grzałki. Osad gromadzi się także w bębnie, rurach, nawet w wężu odprowadzającym wodę. Gromadzący się kamień stopniowo pogarsza działanie danych elementów, z czasem powodując konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw lub nawet wymiany sprzętu. O tym, jaka twardość wody jest zalecana, więcej pisaliśmy TUTAJ.


krystalicznie czysta woda

Jak zmiękczyć wodę w domu?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie centralnego zmiękczacza wody. Taki wybór nie tylko rozwiązuje problem kamienia w pralce i zmywarce, ale ma także szereg innych zalet. Zmiękczona woda nie tylko pomoże zachować sprawność sprzętów na dłużej, ale także wpłynie pozytywnie na ich skuteczność. Mówiąc dokładniej, woda po zmiękczaczu zwiększa skuteczność detergentów. Oznacza to, że do skutecznego prania czy zmywania będzie wystarczyła mniejsza ilość preparatów, a ich spłukiwanie będzie skuteczniejsze. W przypadku naczyń, zmiękczona woda pozwoli wyeliminować problem nieestetycznych zacieków. Pozytywne działanie centralnego zmiękczacza zauważymy też po innych sprzętach, jak choćby żelazko, czajnik czy ekspres. Te urządzenia również są podatne na szkodliwy wpływ kamienia: osadza się on na grzałkach, z czasem prowadząc do uszkodzenia. Plusy stosowania zmiękczacza wody zauważymy też w innych obszarach, takich, jak smak potraw czy napojów, a nawet pozytywny wpływ na skórę i stan włosów.

Jeśli nie centralny zmiękczacz, to co?

Oprócz centralnego zmiękczacza, istnieją także wkłady zmiękczające do filtrów wody. Jest to rozwiązanie droższe w eksploatacji, ponieważ szczególnie w przypadku bardzo twardej wody surowej, wkłady te wymagają stosunkowo częstej wymiany. Niemniej, w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zastosowania centralnego zmiękczacza, będą one dobrym rozwiązaniem do ochrony sprzętów AGD. Wśród filtrów zmiękczających, znajdziemy również takie specjalnie dedykowane do pralek i zmywarek filtry z polifosfatem.


Polifosfat: ochrona przed kamieniem

Niekiedy filtry z polifosfatem nazywane są zmiękczającymi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to swego rodzaju skrót myślowy. Polifosfat wprawdzie chroni urządzenia AGD przed szkodliwym działaniem kamienia, jednak jego działanie nie polega na zmiękczeniu wody. Tajemnicą jego skuteczności jest krystalizacja węglanów, w wyniku której wewnątrz urządzeń powstaje cienka powłoka. Zapobiega ona osadzaniu się kamienia, jednak twardość wody pozostaje niezmieniona. Filtry z polifosfatem są więc skuteczne w ochronie pralek i zmywarek, jednak nie zastąpią wyżej wymienionych zalet zmiękczaczy wody. Więcej o działaniu i skuteczności polifosfatu można przeczytać TUTAJ.

 

stiron filtr pralkowystiron złoże polifosfatowe wkład do filtra pralkowegoOchrona sprzętów AGD przed kamieniem - podsumowując

Naprawa lub wymiana sprzętów AGD, szczególnie pralki czy zmywarki, jest zwykle uciążliwa i kosztowna. Przedstawione przez nas sposoby pozwalają ochronić urządzenia przed kamieniem, a tym samym wydłużyć ich żywotność. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże w wyborze korzystnego rozwiązania- w razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

 


jak zmiękczyć wodę w domu

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

pixel