Jak działają filtry do wody?

2019-07-22
Jak działają filtry do wody?

Jak działają filtry do wody?

Istnieje szeroka gama filtrów do wody, z których każdy pełni nieco inną funkcję. Mamy filtry mechaniczne, filtry zmiękczające, filtry węglowe itd. ale jak one właściwie działają, jaki dają efekt? Podzielimy je na kilka podstawowych kategorii. Postaramy się również wyjaśnić, jak działają oraz jaki jest ich wpływ na jakość filtrowanej wody.

 

Filtry mechaniczne

Są to najbardziej popularne i najczęściej stosowane filtry. Ich nazwa wzięła się od ich działania – zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne jak muł, rdza czy piasek. Filtrów mechanicznych też jest oczywiście kilka rodzajów, mamy filtry piankowesznurkowe czy osadnikowe. Każdy z nich jednak działa praktycznie tak samo. Zazwyczaj filtracja odbywa się od zewnętrznej części filtra do jego wnętrza. Filtry mechaniczne mają bardzo różne stopnie filtracji, znajdziemy takie od 1µ do kilkuset µ. Gęstość filtra podana w mikronach (µ) informuje nas o tym, jakiej wielkości zanieczyszczenia wyłapuje dany wkład. Filtry mechaniczne najczęściej stanowią wstępną filtrację oraz zabezpieczenie pozostałych filtrów lub np. zmiękczacza wody.

 

Filtry mechaniczne

 

Filtry mechaniczne wielokrotnego użytku

Do filtrów wielorazowych należą głównie tzw. filtry harmonijkowe oraz z glinki ceramicznej. Są to filtry, które możemy płukać pod bieżącą wodą dzięki czemu, przywracamy im właściwości filtracyjne. Zarówno filtry harmonijkowe jak  z glinki ceramicznej są droższe niż standardowe piankowe czy sznurkowe. Jednak takie filtry wystarczają też na znacznie dłużej. Wystarczy opłukać wkład pod bieżącą wodą, by był gotowy do dalszego użycia.

 Filtry wielokrotnego użytku

Filtry węglowe

Filtry z węglem aktywnym to najbardziej popularne filtry na całym świecie. Są one stosowane praktycznie w każdym urządzeniu filtrującym od dzbanków do zaawansowanych filtrów odwróconej osmozy. Węgiel aktywny jest stosowany również z powodzeniem w medycynie, przemyśle technicznym czy elektrotechnice. Filtry z węglem aktywnym mają bardzo wysokie właściwości sorpcyjne. Oznacza to, że potrafią wchłaniać duże ilości toksyn, zanieczyszczeń chemicznych czy nawet bakterii. Filtry węglowe spotykamy zazwyczaj w postaci bloku węglowego lub wkładu z węglem granulowanym. Przy produkcji filtrów do wody najczęściej używa się węgla bitumicznego lub tego ze skorup orzecha kokosowego. W przypadku filtrów z bloku węglowego, filtracja odbywa podobnie jak w filtrach mechanicznych. Wkłady z węglem granulowanym posiadają przepływ od dołu do góry. Takie rozwiązanie wydłuża maksymalnie kontakt wody ze złożem. Więcej o właściwościach poszczególnych rodzajów filtrów węglowych można przeczytać TUTAJ.


Filtry węglowe

Filtry zmiękczające

Wkłady zmiękczające posiadają żywicę jonowymienną, taką samą jak w zmiękczaczach wody. Żywica zamienia jony wapnia i magnezu na obojętne jony sodu, dzięki czemu woda staję się miękka. Ze względu jednak na niedużą pojemność filtrów zazwyczaj nie są one specjalnie wydajne. Na dłuższą metę do zmiękczania wody lepiej sprawdzi się centralny zmiękczacz. Zalecamy jego zastosowanie, jeśli tylko warunki pozwalają na zamontowanie go w danym obiekcie. Co prawda centralne zmiękczacze są znacznie droższe niż filtry, jednak koszty ich eksploatacji są bardzo niskie. Z perspektywy czasu, koszt okaże się niższy niż w przypadku filtrów zmiękczających. Jeśli jednak nie ma możliwości zamontowania centralnego zmiękczacza, wówczas warto skorzystać z gamy filtrów zmiękczających. W filtrach tego rodzaju, podobnie jak w węglowych, filtracja odbywa od dołu do góry.


Filtry zmiękczające

Filtry odżelaziające

Tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana. Zakup wkładów odżelaziających powinno poprzedzić wykonanie badania wody. Może się okazać, że bez wcześniejszego napowietrzania wody, filtr praktycznie nie przyniesie żadnych efektów. Wkład zawiera w sobie złoże jonowymienne redukujące jony żelaza i manganu. Żelazo i mangan powodują rdzawe osady na armaturze oraz żółte plamy na odzieży widoczne po praniu. Zawsze przed filtrem odżelaziającym musimy stosować filtr mechaniczny. Jeżeli do wkładu odżelaziającego dostaną się drobiny zanieczyszczeń mechanicznych, może to skutkować obniżeniem wydajności filtra. Wkłady odżelaziające podobnie jak zmiękczające posiadają niewielką wydajność. Podobnie jak w przypadku zmiękczania, tak i w przypadku odżelaziania, lepiej (i na dłuższą metę taniej) sprawdzi się centralny odżelaziacz


Filtry odżelaziające

Filtry uszlachetniające

Chociaż z filtracją nie mają wiele wspólnego, to taka nazwa już się powszechnie przyjęła. Wkłady te najczęściej stosuje się w systemach odwróconej osmozy. Do wkładów uszlachetniających możemy zaliczyć wszelkie mineralizatory, jonizatory czy alkalizatory wody. Zazwyczaj stanowią one ostatni lub jeden z ostatnich stopni w systemach filtracyjnych. Większość z nich wyposażona jest w naturalne złoża. Te uwalniają swoje właściwości pod wpływem wody. Praktycznie wszystkie z nich mają formę filtrów „liniowych”, czyli montowanych bezpośrednio na przewód. Taka konstrukcja wymusza przepływ przez całe złoże, maksymalizując jego efekt.


Filtry uszlachetniające

Początkowo wybór właściwych wkładów do filtra wody może wydawać się trudny. Warto jednak poznać podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami filtrów. Pozwoli to dobrać odpowiednie wkłady do danych potrzeb, a co za tym idzie, osiągnąć optymalną jakość wody. W razie potrzeby, zachęcamy do kontaktu z naszymi Konsultantami, którzy zawsze służą profesjonalną poradą!




ile kosztują filtry do wody?
bakteria e coli w wodzie



 



Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel