Woda mineralna, źródlana a kranowa... którą pić na co dzień?

2021-06-07
Woda mineralna, źródlana a kranowa... którą pić na co dzień?

Jaką wodę pić na co dzień? 

Ze wszystkich trendów ostatnich lat, chyba najkorzystniejszym jest moda na zdrowe odżywianie. Niemal każdy dobrze zna już podstawowe zasady: nieprzetworzona żywność, większa ilość warzyw i owoców, unikanie nadmiaru soli, regularne nawadnianie organizmu. O ile większość reguł nie budzi wątpliwości, to są i takie pytania, które wracają jak bumerang: jaką wodę pić, mineralną czy źródlaną? Czy można pić wodę z kranu? A może picie wody mineralnej ma wpływ na odchudzanie?

Woda źródlana a mineralna

Jak powszechnie wiadomo, te dwa rodzaje wody butelkowanej różnią się pochodzeniem oraz najczęściej także stopniem zmineralizowania. Woda mineralna, zwłaszcza wysoko zmineralizowana, uchodzi za zdrową i pożądaną z uwagi na dużą zawartość dobroczynnych mikroelementów.

Jednak czy to oznacza, że codzienne picie wody mineralnej jest zdrowe? Otóż niekoniecznie. W takiej sytuacji ciężko jest skontrolować ilość przyjmowanych mikroelementów. Ich nadmiar może odkładać się w organizmie, a nawet obciążać nerki. Niekiedy można spotkać się z opinią, że woda mineralna jest dobra dla osób, u których lekarz stwierdził niedobór pewnych mikroelementów. Zazwyczaj jednak lekarze decydują się w takiej sytuacji na przepisanie odpowiednich preparatów medycznych. Leczenie wodą mineralną mogłoby nie przynieść efektów, ponieważ nie każda butelka wody jest badana pod kątem rzeczywistej ilości mikroelementów. Inaczej jest w przypadku leków, w których deklarowana zawartość danego pierwiastka musi być potwierdzona badaniami. 

Jak często zatem sięgać po wodę wysoko zmineralizowaną? Coraz szersza rzesza dietetyków przekonuje, że warto ją pić od czasu do czasu, na przykład po intensywnym wysiłku czy zmęczeniu organizmu upałem. Natomiast do codziennego nawadniania organizmu odpowiednia będzie woda, w której zawartość substancji mineralnych nie przekracza 500 mg/l. Tak więc na co dzień lepsza będzie o niższym stopniu mineralizacji, woda źródlana czy też z kranu.

Woda mineralna może więc być korzystnym dodatkiem do zdrowej diety, ale nie powinna być stosowana jako główne źródło nawodnienia. Należy pamiętać, że nie ma naukowych dowodów na lecznicze działanie wody mineralnej.

Woda źródlana a kranówka

No dobrze, zatem jaką wodę wybrać do codziennego picia? Pod względem składu, odpowiednia będzie woda źródlana lub ta z kranu. Wbrew pozorom, obie wody nie różnią się znacznie między sobą, jeśli chodzi o stopień zmineralizowania i jakość. Jeśli zastosujemy kuchenny filtr do wody z kranu, nie odczujemy także różnicy w smaku. Tym, co różni wodę źródlaną i kranową, jest zdecydowanie cena i... opakowanie. Kupowanie wody źródlanej dla jednej osoby wiąże się z produkcją nawet kilkudziesięciu kilogramów dodatkowych, plastikowych odpadów rocznie. W przypadku wody z kranu problem ten zostaje wyeliminowany.

Tak więc obie te wody sprawdzą się do codziennego nawadniania organizmu, a wybór filtrowanej kranówki pozwoli dodatkowo oszczędzić pieniądze i wyeliminować niepotrzebne, plastikowe odpady.

Czy rodzaj wody ma wpływ na odchudzanie?

Którą wodę wybrać i jak często ją pić, żeby schudnąć? Wielu naszych Klientów przyznaje otwarcie, że za poprawę ich nawyków żywieniowych odpowiada chęć zrzucenia wagi. To prawda, że podczas odchudzania woda jest bardzo istotna — szczególnie, jeśli oprócz diety, rozpoczynamy też aktywność fizyczną. Właściwe nawodnienie jest niezbędne do odpowiedniego tempa przemiany materii, transportu składników odżywczych, a także do oczyszczania organizmu. Zatem, jeśli odchudzanie ma być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia, nie można zapominać o wodzie. Którą wodę wybrać w trakcie odchudzania? Podobnie jak w każdej innej sytuacji, należy pić regularnie średnio i nisko zmineralizowaną wodę. Po intensywnym treningu można dodatkowo sięgnąć po wodę mineralną, która uzupełni codzienne nawodnienie o porcję mikroelementów.


Więcej szczegółów? Oto baza wiedzy:

czy od picia wody się chudnie

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel